Irony as a philosophical attitude in Socrates
Felsefi bir tavır olarak Sokrates'te ironi
  1. Tez No: 217812
  2. Yazar: HACER KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Platon'un erken dönem diyaloglarında Sokrates'in pardoksal bir figure olarak sunulmasının nedenlerini incelemektedir. İroni, Sokrates'te temel bir felsefi tavır olarak felsefe tarihinin önde gelen bazı üyeleri bağlamında incelenmiştir. Bu tez aynı zamanda felsefeyi ironik bir aktivite olarak görme olasılığını önermekte ve ironi kavramının felsefi önemi açısından etimolojisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the reasons for Socrates? being presented as a paradoxical figure in the early dialogues of Plato. Irony as a fundamental philosophical attitude in Socratic philosophy is discussed with reference to some of the major philosophers of the history of philosophy. The thesis also suggests the possibility of seeing philosophy as an ironic activity and it traces the etymology of the concept of irony in terms of its philosophical importance.