Sosyal belediyecilik: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi örneği
Soci̇al muni̇ci̇pali̇ty: example of Teki̇rdağ Metropoli̇tan Muni̇ci̇pali̇ty
- Tez No: 486326
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİYE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sanayi Devrimi ile ortaya çıkan yeni düzen, sosyal hakların önemli ölçüde yitirilmesine neden olmuştur. Toplumdaki bireylerin, gerek sosyal ihtiyaçlarının karşılanması gerekse insani şartlarda yaşamlarını idame ettirmesi zorlaşmıştır. Siyasi idareler bu süreçte, işçi-işveren kaynaklı sorunları çözmek adına, bazı politikalar üretmiştir. İlerleyen zamanda ise bu politikaların kapsamı genişlemiş ve tüm toplumu kapsar hale gelmiştir. 1980'li yıllara gelindiğinde merkezi idareler, sosyal politikalarını, yerel yönetimler aracılığı ile yürütmeye başlamıştır. Bununla birlikte, günümüzde yerel yönetimler, sosyal politikaların uygulanmasında, önemli bir aktör haline gelmiş ve yeni bir hizmet anlayışı olan“sosyal belediyecilik”kavramının bir araştırma alanı olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, sosyal belediyecilik kavramının ne anlama geldiğini incelemek ve Tekirdağ büyükşehir Belediyesi'nin, sosyal belediyecilik fonksiyonlarını ne ölçüde yerine getirildiğini ortaya koymaktır. Çalışma üç ana bölümden ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde refah devleti ve sosyal politika kavramları üzerinde durulmuş ve Türkiye'de sosyal politika kavramının gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'deki belediyelerin hukuki dayanağı incelenmiş, belediyecilik hizmetleri ele alınmış ve devamında Türkiye'deki sosyal belediyecilik anlayışı, tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Kırıkkale, Şanlıurfa, Denizli, Elazığ ve Artvin Belediyeleri sosyal belediyecilik anlayışı açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik uygulamaları incelenmiştir. Sonuç bölümünde refah devleti ve sosyal belediyecilik kavramları çerçevesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal hizmet ve yardımları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of industrial revolution emerging new order, reason to social rights has led to the loss significantly. Meeting the needs of individuals, society and social and humanitarian conditions, ensuring it has become hard. The political authorities in this process, firstly, sourced from the employer-employee in order to solve these problems, they began to produce some policy. Over the period of time, that includes all extended the scope of the policies and have become communal. İn the 1980s, the central administrations started to implement their social policies, with local Governments. In addition, today, local governments, became an important actor in the implementation of social policies and the“social municipality”became new concept of a municipality service and new study of the concept. The aim of this study, was to examine the meaning of the concept of social municipality and Tekirdağ municipality, the extent of these functions have been fulfilled. The study consists of three main sections and a conclusion. The first section of the study, social state and social policy concepts of clarification and development of the concept of social policy in Turkey, is tried to be examined. In the second part, Turkey was examined, in the municipalities of legal basis, municipality services are discussed and explored in the historical process of understanding social municipality in Turkey. Kırıkkale, Şanlıurfa, Denizli, Elazığ, Artvin municipalities tried to be examined in terms of understanding the social municipality. The third part is Tekirdağ metropolitan municipality social municipality applications is tried to be examined. Conclusion within the framework of the concept of social State and social municipality Tekirdağ metropolitan municipality social services and its rend assistance is tried to be examined.