Kamu mali yönetiminin yeniden yapılandırılmasının bütçe ve denetim üzerine etkileri
The effcet public financial management reform on budget and audit
- Tez No: 217870
- Danışmanlar: PROF.DR. ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kamu mali yönetimi, kamu kaynaklarının yönetimi ile ilgili kurumları ve süreçleri kapsar. Bu süreç üç asamadan meydana gelir: Politikaların ve önceliklerin belirlenmesi, ülke kaynaklarının belirtilen politikalara uygun olarak tahsis edilmesi ve kamu kaynaklarının ekonomik, etkin ve verimli bir sekilde elde edilmesi ve kullanılmasını saglamaya yönelik kontrol ve denetim mekanizmalarının kurulması. Maliye politikasını etkili bir sekilde yürütme yetenegi kamu mali yönetiminin kapasitesine baglıdır. Kamu harcama yönetimi ve kontrol sistemleri büyüyen kamu harcamasını karsılamakta yetersiz kalmıstır. 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile mali yönetim ve bütçenin kapsamı genisletilmistir. Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu, hizmetlerin performans artısını hedef alarak kendiliginden etkin bir sekilde düzenlenmesini zorunlu kılacaktır. ç kontrol; bütçeye ve yürürlükteki kurallara uyulmasına, varlıkların korunmasına, muhasebe kayıtlarının geçerliliginin ve dogrulugunun saglanmasına ve mali bilgilerin kullanıma hazır halde bulundurularak yönetsel kararların kolaylastırılmasına imkân veren kurumsal yapı, yöntem, islem süreçleri ve araçlar bütününden olusur. Kamu idarelerinde basarılı ve uluslararası standartlara uygun bir iç denetim sistemi kurulması mümkün bulunmakta olup tek sorun uyum sorunudur. ç denetim sisteminin basarıyla uygulanması halinde, 5018 sayılı Kanunla getirilen yönetim sorumlulugu ilkesi basarıyla uygulanabilecektir. Bu çalısmada, özellikle 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun unsurları ve getirdigi yenilikler irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Public Financial Management, covers the institutions and processes related to the management of public resources. This process consists of three stages: Determination of policies and priorities and Allocation of the resources of the country in accordance with the specified policies and Establishment of control and audit mechanisms aiming to ensure the economical, effective and efficient acquisition and utilization of public resources. Ability to execute the fiscal policy in an effective manner depends on the capacity of the public financial management. Public expenditure management and control systems have proven to be insufficient to cover the growth of public spending. With The Public Financial Management And Control Law No 5018, scope of the financial management and budget has been widened. With The Public Financial Management And Control Law, the services will be obliged to organize themselves efficiently in order to enhance their performances. Internal Control; is the entirety of institutional structure, method, operational processes and tools which enable the conformity with the budget and rules in effect, assurance of the assets, assurance of the validity and accuracy of accounting records and facilitation of managerial decisions through making fiscal information available to be used. It is possible that a successful internal audit system in compliance with international standards in the public administrations, the only problem is the harmonization issue. With the successful implementation of internal audit system, iv managerial responsibility principle introduced with the Law will be implemented with success. In this study, especially characteristics of and improvements by the Public Financial Management And Control Law No 5018 will be analysed.