Post keynesyen iktisatta para arzının endojenliği ve yeni keynesçi konsensusa karşı eleştiriler
Endogeneous money supply in post keynesian economics and critiques for new keynesian consensus
- Tez No: 217877
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MERİH PAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Literatürde, kredi talebindeki degismelerin, piyasa aktörleri tarfından endojen bir biçimde belirlenen para arzı üzerindeki etkileri ve bu etkilerin para ve maliye politikalarındaki yansımaları, son dönemde yaygın tartısma konusu haline gelmistir. Bu çalısmada ilk olarak post Keynesçi ekolün ana karekteristikleri ve parasal ekonomi görüsleri tanımlanmıs, ardından endojen para arzı teorisinin tarihi gelisimi sunulmustur. Para politikası arastırmalarında yaygın biçimde kullanılan yeni Keynesçi model, bu modele yapılan post Keynesçi elestiriler ve para politikası ile ilgili öngörüleri de bu çalısmada yer almaktadır.Yeni konsensus modeline, izlek bagımlılıgı ve histeri gibi ek önermeleri içeren post Keynesçi iyilestirmeler yapılması ile birlikte olusturulan model, para politikasının uzun dönemde bile etkin oldugunu ispatlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of changes in loan demands on money supply, which is endogeneously determined by market forces, and its eflections on both monetary and fiscal policy, has become the pervasive argument in literature recently .This paper first introduces the main characteristics of post Keynesian school and its view of monetary economics, later provides the development of endogeneous money supply theory in an historical perspective. The new Keynesian model, which is frequently used in papers for monetary policy, its post Keynesian critique and their predictions on monetary policy is also provided.The post Keynesian ammendment of the new consensus model, which has substantial implications such as path-dependance and hysteresis, proves that, monetary policy have an impact on real variables even in the long run.