Zorunluluk durumunun ceza sorumluluğuna etkisi
The effects of the state of necessity on criminal responsibility
- Tez No: 217890
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU-AKINCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
Zorunluluk durumu ilk çağlardan beri ceza hukukunun en önemlisorunlarından birini oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, zorunluluk durumunun birhukuka uygunluk nedeni mi yoksa bir mazeret nedeni mi teşkil ettiği veya her ikisineilişkin özellikler mi gösterdiği konusunda bir sonuca ulaşmaktır. Bu nedenle cezahukukunun temel kavramları olan hukuka aykırılık ve kusur konularına yerverilecektir. Ayrıca çalışmada zorunluluk durumuyla ilgili olarak hata, iştirak, sınırınaşılması ve yükümlülüklerin çatışması gibi konular da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The state of necessity constitutes one of the most important problems of thecriminal law since the beginnings. The aim of our thesis is to determine whether thestate of necessity is a cause of justification, or an excuse, or if it bearscharasteristics of both kinds of exclusion of the criminal responsibility. To achievethis, basic concepts of the criminal law such as culpability and justification need tobe clarified. In addition, the impact of the state of necessity to concepts like error,excess, conspiracy and conflict of duties etc. will be examined