Uluslararası tahkim hukukunda şemsiye klozlar
Umbrella clauses in international arbitration law
  1. Tez No: 217900
  2. Yazar: IŞIL EGEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bazı Devletler arası yatırım andlasmalarında âkit tarafların yatırım taahhütlerine ya daborçlarına riayet edecegine dair, genellikle ?semsiye kloz? olarak tabir edilen bir kayıt yer alır. Semsiyeklozun anlamı, kapsamı konusundaki fikir ayrılıkları, âkit ev sahibi devlet ile diger âkit devletinyatırımcısı arasındaki uyusmazlıkların çözümü için, DYA'da uluslararası bir tahkim mahkemesinin ?genellikle ICSID ? yer alması; ev sahibi devlet ile yatırımcı arasındaki yatırım sözlesmesinde ise farklıbir tahkim ya da yetki sartı yer alması halinde ortaya çıkar. Yatırım uyusmazlıgı, yatırımcı ile ev sahibidevlet arasında ortaya çıktıgında, söz konusu uyusmazlıgın DYA ihlalinden mi yoksa yatırımsözlesmesi ihlalinden mi dogdugu tartısmalıdır. Yatırım sözlesmesi, ev sahibi devlet ile yatırımcıarasında akdedildiginden, uyusmazlıgın, yatırım sözlesmesi ihlalinden dogdugu; bu yüzdensözlesmede yer alan yetki ya da tahkim sartına gidilmesi gerektigi görüsünü savunmak mümkünoldugu gibi, DYA'da yer alan ve âkit ev sahibi devlet ile diger âkit devlet vatandası yatırımcıarasındaki uyusmazlıkların hallini düzenleyen tahkim sartına dayanmak da mümkündür. Tezimizdesemsiye klozla ilgili tartısmalar, görüsler, ICSID kararlarına yer verilecektir. Sonuçta da kendigörüsümüz yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
In some of bilateral investment treaties concluded by states, there is a clause about observance ofthe obligations or commitments regarding investments entered into by the host state, as commonlycalled ?umbrella clause?. Opinion differences about the meaning and scope of the umbrella clauseappear if different forums are entitled by different articles in respect of settlement of disputes betweenthe host stae and the investor. If an investment dispute appear between the host state and theinvestor, it is a contraversial issue whether the dispute arose from the investment agreement or theBIT. There are two possible points of view to be defended : The first point of view is as follows; as theinvestment agreement has been concluded between the host state and the investor, all investmentdisputes are breach of the subject investment agreement. However, the second point of view is asfollows; in BITs there is a separate clause about the settlement of disputes between the contractingparty and an investor of the other contracting party, so the forum entitled by this clause hascompetence to settle the subject dispute. In this dissertation, different points of view are tried to beexplained. International arbitration awards as far as relating the umbrella clause are mentionedindividually. In the last part there is our point of view in respect of the umbrella clause.