Milletlerarası Ticarî Tahkim Hukukunda iptal davası
Action to set aside the arbitral award according to International Commercial Arbitration Law
- Tez No: 407325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tahkim, tarafların iradeleri doğrultusunda yalnızca kanunun izin verdiği uyuşmazlıkların çözümünün, özel kişilere bırakılarak millî mahkemelerin yargı yetkilerine alternatif bir uyuşmazlık çözüm yoludur. Ülkemizde de tahkime ilişkin yasal düzenlemeler bulunmaktadır. Türk tahkim hukuku bakımından milletlerarası tahkim, 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu'nda düzenlenmiştir. Ayrıca Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve İcrası hakkındaki 10 Haziran 1958 tarihli New York Sözleşmesi'ne, Milletlerarası Ticarî Hakemlik Konusundaki 21 Haziran 1961 tarihli Avrupa- Cenevre Sözleşmesi ile Devletler ve Diğer Devletlerin Vatandaşları Arasındaki Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesi hakkında ICSID Sözleşmesi'ne taraf olunmuştur. Tahkim sonucu verilen kararlar adeta devlet yargısındaki gibi sonuç doğururlar ve icraî kabiliyete haizdirler. Tahkim yargılaması sonucu verilen hakem kararları nihaî ve bağlayıcıdır ancak tarafların feragat etmemesi durumunda hakem kararları denetime tabîdir. Milletlerarası tahkimin niteliği gereği, hakem kararının esasını inceleme yasağı bulunduğundan oldukça sınırlı ve şeklî nedenlere dayanarak kararın iptali istenebilecektir. İptal davası yoluna başvurulabilecek haller Kanun'un 15. maddesinde sınırlı şekilde sayılmıştır. İptal nedenleri UNCITRAL Model Kanun esas alınarak belirlenmiştir. Tahkim sonucu verilen karar aleyhine olan taraf iptal davası açmaz ya da iptal davasını kazanamazsa, tenfizine karşı koyma imkânı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Arbitration is an alternative dispute resolution method that in cases only permitted by law, the parties mutually agree to submit the dispute to impartial individuals for the resolution outside the courts. There are various pieces of arbitration legislations in Turkey. In terms of Turkish law, arbitration has been regulated by the International Arbitration Act. Nr. 4686 of 2001 (IAA), Turkey has become a party to many international agreement as June 10, 1958 The Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Arbitral Awards (The New York Convention), European Convention on International Commercial Arbitration of 1961, Convention on the Settlement of Investment Disputes Between States and Nationals of Other States (ICSID). Arbitral awards are binding and enforceable as decisions of the courts. At the end of the arbitration process, arbitral award is final and binding, arbitral award may be reviewed as permitted by law when there is no waive. There is an appeal process for decisions of courts since arbitral awards should be reviewed by courts. Therefore there is restriction for setting aside process, arbitral awards can not be reviewed substantially in terms of arbitration. Setting aside of the award may be claimed on limited and procedural grounds. The setting aside grounds are said in the Article 15 of International Arbitration Act. The grounds adopted UNCITRAL Model Law. If the losing party can not prevail the action of setting aside or does not take an action for setting aside, there is another possibility to set out against the enforcement.