Milletlerarası Tahkim Hukukunda yargılamanın sona ermesi (Uncitral model kanunu ışığında Türk mevzuatının incelenmesi)
Termination of proceeding in International Arbitration Law(Studying the Turkish legislation in the light of uncitral model law) (M.s thesis)
- Tez No: 535045
- Danışmanlar: DR. ALPER ÇAĞRI YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmamızda öncelikle tahkim kavramı hakkında bilgilendirme yapılmış, tahkim yargılaması incelenmiş, sonrasında ise asıl konumuz olan tahkim yargılamasının sona ermesi durumları sistematik olarak ele alınmıştır. Çalışma kapsamında özellikle UNCITRAL Model Kanunu referans alınarak MTK ve HMK incelenmiştir. ISTAC Tahkim Kuralları ise ICC Tahkim Kuralları ile karşılaştırılarak incelenmiş, söz konusu kuralların birbirine benzedikleri veya farklılaştığı noktalara temas edilmiştir. Çalışmamızda ayrıca muhtelif kanun ve kurallar içinde farklı maddelerde ele alınan tahkim yargılamasının sona ermesi durumları derlenmiş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Ülkemiz mevzuatında dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi UNCITRAL Model Kanunu'na uyumlandırılmış kanunlar ve kurallar mevcuttur. Milletlerarası uyuşmazlıkların vazgeçilmez adresi olan tahkim yargılaması bakımından milli ve milletlerarası mevzuatın uyumlu olması elzemdir. Öte yandan doktrinde milletlerarası tahkim hukukunda yargılamanın sona ermesi konusuna gereken önem verilmemiştir. Bu nedenle yeterli kaynak ve inceleme mevcut değildir. Bu eksiklik uygulamada ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle hakem kararlarının,“hüküm”ve“hakem emri”olarak ikili ayrıma tabi tutulmamasının uygulamada sorunlara neden olduğu ve olacağı çalışmamızda yer verdiğimiz örnek mahkeme kararları üzerinden incelenmiştir. Bu bağlamda doktrinde hüküm ve hakem emri kavramlarının oturtulması ve böylece karar mercii konumunda bulunan hakem veya hakem kurulunun ve ayrıca hâkimlerin, kanunu bu kavramlar ışığında yorumlamasını sağlamanın bir gereklilik olduğu kanaatine varılmıştır. Bu itibarla çalışmamızda, bahse konu iki kavramdan hareketle tahkim yargılamasının sona ermesi hususu sistematik olarak incelenmiştir. Tahkim yargılamasının temel olarak; hüküm, hakem emri veya sulh ile olmak üzere üç farklı başlık altında sona ereceği belirtilmiş, bu konular üzerinde detaylı bir şekilde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of our study, after giving biref information about arbitral proceeding mainly we have focused on termination of arbitral proceeding systematically. In the context of the research, Turkish International and Domestic Arbitration Rules (MTK, HMK) investigated based on UNCITRAL Model Law, on the other hand ISTAC Arbitration Rules has examined based on the ICC Arbitration Rules. During the study, we tried to explore similarites and differences among the domestic and the international rules and regulations of the arbitration. One of the main purpose of the study is to collect the items those related with termination of proceeding in the different rules and regulations. Afterwards performing comparative analysis of such regulations. As we see during the study, as any other country in the world, our domestic laws are also totally coherent with the UNCITRAL Model Law. That is because of the importance of the harmonization trend among the domestic and international arbitration laws. On the other hand, after performing brief literature survey we saw that there is lack of academic studies on the termination of proceeding area in the arbitration law both in the domestic and international law. Especially Turkey, this deficiency causes serious problems in the arbitral proceeding and the enforcement of the awards area. In our study, we prefer to make a classification for the decisions as the award and the order. We concentrate on the problems that arises because of the lack of classification for the decisions. Consequently we assume that; making a classfication as award and order, clarifying the differences between the different type of decisions is crucial for our domestic law. For this reason, in our study we tried to make clear the differences between different type of decisions and we focused on the termination of the proceeding systematically in this context. We examined the termination of the proceeding under the three different topic as termination with award, termination with order and termination by reconciliation.