Maktû hadis ve delil değeri
Maktu hadith and its authority
- Tez No: 217907
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hadis ilminde rivayetler, isnadın kendisinde son buldugu kisiye göre merfû, mevkuf ve maktû kısımlarına ayrılmaktadır. Tâbiûndan nakledilen söz ve fiiller seklinde tanımlanan maktû hadis, baslangıçtan itibaren rivayet literatürü içinde yer almıs, merfû ve mevkuf haberlerle bir arada derlenmistir. Tâbiûn görüslerine verilen deger, bu tabakanın, dinî nasları sonraki nesillere göre daha dogru anladıgı, dolayısıyla onlara ait sahsî görüslerin gerçekte dinî naslara istinad ettigi veya uygun oldugu düsüncesinden kaynaklanmıstır. Bu düsünceye zemin hazırlayan tarihî olgu, tâbiûnun sahâbedeki ilmi sıkı bir hoca-talebe münasebetiyle tevarüs etmis olmasıdır. Hicrî ikinci asırda olusmaya baslayan fıkıh mezheplerinin, kendi ilim anlayıslarının öncüleri olarak gördükleri belirli tâbiîlerin görüslerine özel önem atfetmesi, bu görüslerin merfû ve mevkuf haberler gibi rivayet formunda nakledilmesine yol açan bir diger sebeptir. Bu çalısma, maktû hadisin tanımı ve diger hadis kavramlarıyla iliskisi üzerinde durmanın yanı sıra, onun rivayet literatüründeki yeri ve kullanım özellikleri hakkında bazı tespitler içermektedir. Öte yandan maktû hadisin, yani tâbiûn görüslerinin delil degeri ile fıkıh usûlü literatüründe icmâ gibi meseleler çerçevesinde konu edildigi tartısmalar ele alınmaktadır. Burada, tâbiûn görüsüne verilen degerin sınırlarının belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the Hadith literature, narrations are classified as marfus, mawqufs and maqtus, according to the last authority in their transmission chains (isnads). From the very beginnings of the early hadith literature, maqtu hadith, which is defined as the sayings and deeds attributed to the Successors, is both recognized authoritative and collected together with marfus and mawqufs. The value attributed to the opinions of Successors is derived from the common recognition that the members of this layer were better qualified in understanding religious texts than later generations. This in turn led to the idea that even personal opinions of the Successors were either simply based on the religious texts or at least consistent with them. The historical basis of this widely accepted recognition is the existence of an intimate and close teacherstudent relationship between the Companions and the Successors which made it possible for the latter to inherit the knowledge of the former. On the other hand, early members/founders of schools of thought in Islamic fiqh also attributed great importance to the opinions of Successors in their formative periods. Since the founders of madhhabs regarded the Successors as forerunners of the circles they themselves belonged, they transmitted maqtu hadiths in a similar form to those of marfus and mawqufs. In this study, the definition of maqtu and its relation to other types of narration will be discussed, with some remarks on its status and usages in the hadith literature. The significance of maqtu hadith in some contexts such as legal consensus of ummah, ijma, in the literature of usul al-fiqh is also discussed. Last but not least, the study also aims to define the borders of the status of maqtu hadith as a legal proof.