Stravinsky'nin müziğinin yapısal olarak incelemesi
Analyzing structurally the music of stravinsky
- Tez No: 217908
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, İgor Stravinsky'nin yetmiş yılı kapsayan faal müzisyenhayatını, bestecinin farklı müzikal dönemlerini göz önünde bulundurarakaraştırmaya, özellikle müzik tarihini kökten sarsmış Bahar Ayini'nin yapısıüzerinde durarak, Stravinsky'nin değişken olarak görünen fakat derinlerde sabitolan besteleme düşünce şeklini örneklerle incelemeye çalıştım. Stravinsky içingeleneksel Rus halk melodilerinin yapısal formları itibariyle çok önemliolduklarını, Rus halk melodilerinin, Batı kültürü müziğinin ve serial tekniğinbestelerinde kullanmış olduğu bir araç olduğunu ve tek bir doğurucu hücredenhareketle bütün bir eseri türettiğini gözledim. Stravinsky'nin Bahar Ayini vediğer birçok eserinde kullanmış olduğu hücrenin belirleyici özellikleri olan 4'lü,3'lü ve 2'li aralıkları, Rus halk şarkılarının belirleyici özellikleriyle aynıdır.Besteci bu hücreyi serialist yöntemlerle çeşitler ve eseri oluşturur.Tezimi, Stravinsky'nin eserlerini pozitif gözle analiz etmiş ve onugerçekten iyi anlamış eleştirmen, besteci Roman Vlad'ın analizlerindenyararlanarak hazırladım.
Özet (Çeviri)
This work treats İgor Stravinsky?s seventy active years as a musiciantaking into consideration his different musical periods, and putting the greaterweighth on the structure of The Rite of Spring which shook the history of musicto its foundations, it analyses the musicians seemingly changing but profoundlyconsistent way of compositional thinking. It points out to the facts that Russianfolk songs in terms of their structural order are essential to Stravinsky?s music,that they, together with western music and the serial technique, form part of themeans which he employed, and that Stravinsky composes a whole opus by thederivations of a single generator cell. The pequliar traits of the cell whichStravinsky used in The Rite of Spring as well as in many other works, namely4th, 3th, 2th intervals, are also characteristic to Russian folk songs. Stravinskymultiplies the cell by variations and this creates his work.This work is very much indepted to the analyses of Roman Vlad who, as acomposer and a critic, positively studied and thoroughly understoodStravinsky?s music.