İslam ceza hukukunda suça misliyle mukabele prensibi
The principle of response to offense with its equal in the Islamic criminal law
- Tez No: 217909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜSSELAM ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İslam Ceza Hukukunda Suça Misliyle Mukabele Prensibi? isimliçalışmamızda Kur'an'da suça misliyle mukabele prensibinin ne şekilde ele alındığı,hadislerin konuya nasıl yaklaştığı, ayetlerle hadisler arasında bir bütünlüğün olupolmadığı, İslam hukuk bilginlerinin konuyu ne şekilde değerlendirdikleri,hukukçuların söylemi ile nasların vaz'ının örtüşüp örtüşmediği gibi sorulara yanıtaranmaktadır.İslam hukukunun en temel kaynağı olan Kur'an'da suça misliyle mukabeleedilmesi gerektiğine dair 9 ayet yer almaktadır. Çalışmamızda, konumuzla doğrudanbağlantılı olduğunu düşündüğümüz dört ayeti referans aldık.Bu ayetlerin her biri kendi içinde iki anlam sahası oluşturacak mahiyetesahiptir. Buna göre ayetlerin ilk yarısı suça ceza verme hakkından ve bu cezanın dasuçun dengi kadar olması gerektiğinden bahsederken; ayetlerin ikinci yarısı, sözkonusu ceza verme hakkının kullanılmayıp suçlunun affedilmesinin kişi için dahahayırlı olacağından, böylesi bir davranışta bulunan kimseye Allah'ın yardımedeceğinden bahsetmektedir.Hadis mecmualarında ulaşabildiğimiz kadarıyla suça misliyle mukabeleedilmesi gerektiğini ifade eden üç tane hadis mevcuttur. Hadislerle ayetler birliktedeğerlendirildiğinde, naslar arasında herhangi bir tenakuz veya nesh söz konusuolmayıp, suça misliyle mukabele prensibinin varlığı belirginleşmektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled ?The principle of response to offense with its equal in theIslamic criminal law? we tried to find answers to these matters below: (1) how theQuran explains the principle of ?response to offense with its equal?, (2) how thissubject occurs in hadith literature, (3) is there completeness between Quran andHadith on this subject, (4) how evaluations made by Islamic Law Scholars on it, (5)is there an harmony between jurists? expressions and the ?Nass?s.There are 9 verses in Quran, the basic Islamic Law source, about the responseto offense with its equal. We selected 4 of them so that they are directly related withthe subject.These verses have two meaning environment in their owns. The first meaningenvironment is related to right to response to offense with its equal and necessity ofbeing equal of punishments to the offence. The second meaning environmentconsists being forgiven is the best for human being in place of punishment and Allahwill help the man in this behavior.There are three hadiths related to response to offense with its equal in hadithliterature. If we evaluated the Quranic verses with the hadiths, it can be clearer thatthere is no contradiction or abrogation on this subject.