Kutsal kitaplarda hırsızlık
Theft in holy books
- Tez No: 395866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hırsızlık insanın sosyal hayata geçmesi ile birlikte başlayan, insanlığın gelişmesi ve mülk ediniminin artmasıyla birlikte çeşitlenerek artan, günümüzde de en fazla işlenen ve insanlık tarihiyle yaşıt olduğu düşünülen bir suç türüdür. Hıristiyanların da tabi olduğu, Musa Peygambere indirilen on emrin sekizincisi olan“çalmayacaksın”buyruğu açıkça hırsızlık suçunun Yahudilik ve Hıristiyanlık dinlerinde büyük bir günah olduğunu ortaya koymaktadır. Tevrat ve Kur'an-ı Kerim'in ortaya koydukları emirler arasında farklılık varsa da her iki dinde de hırsızlığın suç olduğu defalarca vurgulanmaktadır. Bu araştırmada Tevrat, İncil ve Kur'an-ı Kerim'in hırsızlık yapmama öğretisi incelenmiştir. Hırsızlığın yasaklanması toplumsal bir kural niteliği kazanırken, hırsızlık yapanların genel bir yaptırıma tâbi tutulması, mülkiyet düzeninin ortaya çıktığı dönemlere rastlamaktadır.Bu suça verilen tepkiler ve cezalar, toplumdan topluma değişebilmektedir. Kimi toplumlarda öldürme cezası gibi katı cezalar verilirken, kimi toplumlarda daha hafif cezalar verilebilmektedir. Örneğin eski Hindistan'da karşılığının misliyle iadesi ceza olarak belirlenirken, Sümerler ve Babilliler tarafından hazırlanan Hammurabi Kanunları, nitelikli hırsızlığı idamla cezalandırmıştır. İslam hukukunda ise organların kesilmesi gibi ağır cezalar öngörülmüştür. Araştırmamızda mülkiyet hakkına en büyük tecavüz olarak görülen hırsızlık suçunun, insanlık tarihi boyunca insan ve toplumların huzuruna en büyük darbelerden birini indirdiği anlaşılmıştır. Araştırma sonucunda, koyduğu emir ve yasaklarla insan ve toplum huzurunu amaçlayan ilahi kitapların (Tevrat, İncil ve Kur'an-ı Kerim) hırsızlık suçunu önleme hususuna ne denli önem verdiği ortaya çıkmıştır. Araştırmamızda, insanı en iyi tanıyan, dolayısıyla insanın zaaflarını ve boşluklarını en iyi bilen Yüce Yaratıcının göndermiş olduğu ilahi kitaplarda bu denli üzerinde durulan bir olgu olan hırsızlık suçunun, toplumda ve özellikle çocuk yaşta işlenen suçlar arasında ne kadar yaygın olduğu ortaya konmuştur. Bu olguya rağmen, bu konuya ilk ve orta dereceli okullarda okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında yeterince yer verilmediği görülmüş ve bu suçu eğitim yolu ile önlemeyi amaçlayan çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theft began with the passage of human to the social life, growing with the diversified increase of human development and property acquisition. Nowadays, theft is a crime committed in the maximum level and is believed to be as old as human history. the eighth of the Ten Commandments“Thou shalt not steal”which was downloaded to Moses is clearly revealed that theft is a major sin in Judaism and Christianity religions. Even if there are differences between the commandments of the Torah and the Qur'an, it is emphasized repeatedly that the crime of theft is a big sin for both religions. In this study, not to steal doctrine was investigated in the Torah, the Bible, the Koran. While the prohibition of theft gained a social rules, subject to an overall sanction those who keep stealing was coincided with the period of ownership scheme. The response to these offenses and penalties may vary from society to society. In some communities, the harsh sentences can be given such as killing penalties, in some societies a lighter punishment can be given. For example, in ancient India returning to the fold of money was determined as the penalty, in the Code of Hammurabi prepared by the Sumerians and Babylonians, theft was punished by death. In islamic law, the thief was punished with severe penalties, such as cutting the parts of body. In our study the theft crime, accepted the largest rape for ownership, has been demonstrated as the largest harm for the people and society peace throughout human history. As a result, it occured that holy books (Torah, Bible and Koran) which aimed peace for the people and society with their commands and prohibitions attached so much importance about prevention of theft. In our study, theft crime which is emphasized so much in Holly Books of Almighty Creator who knows people best and therefore best knows people's weaknesses and gaps, has been demonstrated so common between the child crimes. Despite this fact, this issue has not been provided in Religion and Ethics books taught in primary and secondary schools. In this research solutions has been trying to establish to prevent this crime by educational pathways.