Sü?t kavramının genel olarak tanımı ve Johann Sebastıan Bach'ın viyolonsel için yazdığı 6 süit'ten no: ı sol majör, no: ıı re minör ve no: ııı do majör'ün incelenmesi
General definition of suit concept and research on J.S.Bach? s violoncello suites No:1 Sol Major, No:2 Re Minor and No:3 Do Major
  1. Tez No: 217916
  2. Yazar: AYŞEM ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. LALE FER?DUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tezimde, bir müzik türü olarak süitin 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olangelisimini ve kullanılan dans bölümlerini, bu formda eserler vermis olan bestecilerinörneklerini, kendi düsüncelerimi de katarak belirttim. Gelisimini Barok Dönem'detamamlayıp olgunlasan süit, enstrümantal müziğin, vokal müziğin egemenliğindenkurtulup senfoni ve sonat gibi enstrümantal müziğe özgü türlerin gelismesindeönemli bir rol oynamıs, hem solo, hem de çalgı toplulukları için yazılan süit, budönemde yasayan bestecilerin repertuarlarında yer almıstır. 18. yüzyılda yenienstrümantal türlerin gelisimiyle önemini yitirmis olsa da; özellikle RomantikDönem'de önem kazanan ulusalcılık akımı ile besteciler, yeniden içinde halk ezgileribarındıran, çok daha hafif bir üslupla yazılan süit türünde eserler vermislerdir. 19.yüzyılın ikinci yarısından, 20. yüzyılın ortalarına kadar ise, Barok Dönem anlayısıiçinde fakat sıralanıs bakımından daha özgür yapıda süitler yazmıstır
Özet (Çeviri)
In my thesis, I examine the dances used in the suite, the development of thisgenre from the 16th to 20th centuries and the suites composed by the prominentcomposers.Reached its peak point in the Baroque period, the suite not only played animportant role in the emancipation of the instrumental music from the vocal musicwhich had been dominant for centuries but also paved the way to the development ofnew instrumental genres such as symphony and sonata. Written either for ensembleor for solo instrument, the suite received an intimate attention from the outstandingcomposers at that time.Even though this genre has lost its importance with the rise of variousinstrumental genres in the 18th century, it came to the scene in the 19th century andcontinued to be composed in the“Baroque”style by the 20th-century composers.