Bankaların birleşmeleri ve devirlerinin bankacılık ve vergi mevzuatı açısından incelenmesi
The analyse of bank mergers & acquisitions in accordance with banking & tax regulations
- Tez No: 217917
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışmasında, finansal sistemde son 25 yılda yaşanan değişim sonucu bankacılık sektöründe görülen banka birleşmeleri ile devirleri uluslararası mevzuat ve ulusal mevzuatımız çerçevesinde incelenerek, neden ve sonuçları ortaya konulmuştur. Ayrıca Banka birleşme ve devirlerinin ülkemizde Bankacılık ve Vergi mevzuatımız çerçevesinde nasıl gerçekleştirildiği izah edilmeye çalışılmıştır. Banka birleşme ve devirlerinde izlenen hukuki ve mali süreç genel olarak ülkemiz açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we have studied the bank mergers and acquisitions, which are performed in banking sector as a result of the existing change in the financial sector in the last 25 years, according to the national and international regulation. We have analyzed the reasons and results of the bank mergers and acquisitions. We also explained the way of performing bank mergers and acquisitions and evaluated bank mergers and acquisitions according to tax regulation. The legal and financial process followed on bank mergers and acquisitions is generally taken up from the view of our country