Türk halk müziğinin klasik batı müziğine etkileri
The effects of Turkish folk music to classical western music
- Tez No: 217929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TUNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türk Halk Müziği'nin Klasik Batı Müziği'ne Olan Etkileri? adlı tez çalışması,Türklerin Anavatan'ları olan Orta Asya'dan başlayarak Anadolu'ya kadar gelen süreçteve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu ile genişleyen sınırlarında halklar arası kültüreletkileşimleri incelemektedir. İnceleme müzik üzerine yoğunlaşmıştır. Orta Asya'danitibaren, Türk'lerin kullandıkları kopuz, ıklıg, okluğ gibi enstrümanlar ve Osmanlıİmparatorluğu dönemindeki askeri müzik topluluğu olan Mehter takımında kullanılandavul, zurna, kös gibi müzik aletleri Batının enstrümanlarının gelişiminde büyük önemtaşımıştır. Ayrıca ?Mehter? takımının kullandıkları elbiselerde o dönemde Batılılardaözellikle Avusturya ? Macaristan İmparatorluğundaki halklar arasında büyük ilgi,beğeni uyandırmış ve kullanılmıştır.Bununla beraber müzikte ?pentatonik? yapıyı ilk olarak Türk'lerin buldukları vekullandıkları, belgelerde yer almıştır. Bu tezde ayrıca ulu önderimiz Atatürk'ün kurduğuCumhuriyet Dönemindeki Türk Halk Müziği çalışmaları, Bela Bartok'un Türkiye'deyaptığı halk müziği derleme çalışmaları ele alınmıştır. Cumhuriyet döneminde ?TürkBeşleri? diye adlandırılan bestecilerin halk müziğini, bestelerinde nasıl kullandıkları vegünümüz Klasik Batı müziği bestecilerimizin Klasik Türk Müziği ve Türk HalkMüziğinden etkileşimleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis named ?The Effects of Turkish Folk Music to Classical WesternMusic?, is focusing on cultural influences between folks beginning from their homeland?Central Asia? to Anatolia and then with the Ottoman Empire?s enlargement process.The examination (focuses on) music.From the penods of Central Asia, the instruments that Turk used in their music,like kopuz, ıklığ, okluğ and the instruments used in Turkish Military Music ?Mehter?,like davul, zurna, kös during Ottoman Empire period, played an important role in thedevelopment process of Western music instruments. Moreover, the traditional clothesthat ?Mehter? look over, become interesting and esthetic for western folks, especiallyfor the folks of Hungara ? Austrian Empire at that perido. Further, it was stated in thedocuments that Turks has explored ?pentatonic structure? in music and used first intheir traditional way.İn this thesis, it?s also (told) about the Turkish folk music studies in the earlyRepublic period that Atatürk established and folk music collection studies that BelaBartok (mode) in Turkey. It?s also told how the composers named ?Türk Beşleri?, usedfolk music in their tunes in Repuclic period and how our todays classical western musiccomposers get influenced from classical Turkish music and Turkish folk music.