Muhammed Hamidullah'ın Kur'an'a yaklasımı ve Kur'an eksenli çalısmaları
Muhammad Hamidullah?s approach to the Qur?an and his works on it
  1. Tez No: 217928
  2. Yazar: MEHMET SELİM AYDAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezimizde çagımızın yetistirdigi slam alimlerinden MuhammedHamidullah'ın Kur'an'a yaklasımını ve O'nun Kur'an eksenli çalısmalarını ele aldık.Tezimiz bir giris, dört bölüm ve sonuç kısmından olusmaktadır. Giris bölümündekısaca amacımızdan ve çalısma yöntemimizden bahsettik. Birinci bölümdeHamidullah'ın kısaca hayatını ele aldık ve konumuzla ilgili kitap ve makalelerininbir listesini verdik. kinci bölümde onun Kur'an ile ilgili eserlerini tanıttık. Bubölümde konuyla ilgili makalelerinin de içerigine yer verdik. Üçüncü bölümde çesitlibaslıklar altında Hamidullah'ın Kur'an'a yaklasımına yer verdik. Bu bölümde onunKur'an'ı açıklarken kullandıgı kaynakları ve metodunu da ele aldık. Dördüncübölümde Kur'an ilimlerine ve bazı güncel konulara yaklasımını inceledik. Nesh,Mu`cize, sra ve Mi`rac, Tercüme ile namaz, zekat, cihad, kölelik, Kur'an'ın hayatanlayısı, Kur'an'ın bilim ve sanatın gelismesine katkısı gibi konular sayılabilir.Bu çalısmada Hamidullah'ın Aziz Kur'an diye Türkçeye tercüme edilen Le SaintCoran adlı tercümesini esas aldık. Bunun dısındaki tüm eserlerinden istifade ettik.Yurt içinde ulasabildigimiz makalelerini de inceledik. Gerekli gördüklerimizi teziçinde tanıttık. Sonuç bölümünde ise kısa bir özet verdik
Özet (Çeviri)
In this thesis we have researched Muhammad Hamidullah?s approach to theQur?an and his works on it. Our thesis was compiled from introduction and fourchapters and conclusion. In the introduction we shortly explain our aim on this study.In the first chapter Hamidullah?s life was shortly explained and his works, books andarticles that concerned our thesis were listed. In the second chapter his books andarticles were explained in details. In this chapter some details about his articlescontent are also given. In the third chapter, Hamidullah?s approach to the Qur?an wasgiven in details under various title. In this chapter his sources and method when hehad interpret the Qur?an was told. In the fourth chapter his opinions regardingscience of Qur?an was told as well as his opinions on some problem. Such asabrogation (Nesh), miracle (Mu`cize), associate and ascent (sra ve Mi`rac), worshipby translation of the Qur?an, tax (zekat), jihad, slavery, understanding of the Qur?anabout life, contribution of the Qur?an to the development of science and art. Ourthesis is based on Hamidullah?s translation of the Qur?an in to French titled Le SaintCoran that traslated in to Turkish too, under the name of Aziz Kur?an. However allhis books and articles that we could get in Turkey had been read. In conclusion abrief was made.