Lozan'da azınlık kavramı ve İki Dünya Savaşı arası dönemdeki uygulamları
The minority concept in lausanne and its implemantations between the Two World War era
  1. Tez No: 217946
  2. Yazar: ÖZLEM SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalısmanın amacı, özellikle Avrupa ve Osmanlı algılamasındaki ölçütlerini ve tanımlamalarını dikkate alarak Lozan'da ortaya konan ?azınlık? kavramının içerigini ve belirledigimiz tarih dilimi olan iki savas arası dönem (1919- 1939) içerisindeki uygulamalarını incelemektir. Birinci bölümde, öncelikle, azınlık kavramına iliskin kesin bir tanımlamaya varılıp varılamayacagı, azınlıgı belirlemede hangi ölçütlerin kullanılacagı, azınlık kavramının benzer kavramlarla nasıl iliskilendirildigi ve azınlık kavramının tarihsel süreç içerisindeki gelisimi konu edilmistir. kinci bölümde ise, Milletler Cemiyeti sistemi altında azınlıkların korunması süreci irdelenmistir. Üçüncü bölümde, Batılı devletlerin algılamasından farklı olarak sekillenen Osmanlı devletindeki ?azınlık? kavramının neyi ifade ettigi belirlenmeye çalısılmıstır. Yine bu bölümde, Osmanlı millet sisteminin öngördügü toplumsal düzen incelenirken, Osmanlı devletinin millet sistemi içerisinde yer verdigi unsurlara nasıl bir yaklasım içerisinde oldugu tespit edilmeye çalısılmıstır. Dördüncü bölümde, Lozan Barıs Antlasması ile belirlenen ?azınlık? kavramından ne anlasılması gerektigi tespit edilmeye çalısılmıstır. Yine aynı bölümde, azınlıkların korunmasına dair ne gibi hükümlere yer verildigi irdelenmistir. Besinci bölümde, iki dünya savası arası dönemde, Türkiye'nin imzaladıgı Lozan Antlasması sonrasında, azınlıklara iliskin ne gibi uygulamaların söz konusu oldugu incelenmeye çalısılmıs ve imzalanan anlasmalardaki hükümlerle tutarlılıkları tespit edilmeye çalısılmıstır. Son olarak, tüm bölümleri kapsayan genel bir degerlendirme yapıldıktan sonra çalısma sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the contents of ?minority? concept stated in Lausanne with regarding the criteria and definitions of European and Ottoman point of view and its implemantations between two world wars (1919-1939) as our time frame. In the first chapter, it is primarily discussed if a certain definition of the minority concept can be reached or not, which criteria can be used to determine minority, how the minority concept is associated with similar concepts and the development of the minority concept within historical process. In the second chapter, the process of the protection of minorities under the League of Nations is examined. In the third chapter, the minority concept in Ottoman Empire which is formed in a different direction than Western States is tried to be set. While the social organization constituted by Ottoman Millet System is examined, it is also tried to be determined what kind of an approach does the Ottoman Empire have toward the elements in millet system. In the fourth chapter, it?s aimed to determine what should be figured out from the minority concept stated by Lausanne. In the same chapter, it?s also examined what kind of articles about the protection of minorities take place. In the fifth chapter, between two world wars era, after Turkey signed the Lausanne Treaty, what kind of implementations is taken into practice and its coherence with the treaty?s articles is set. Lastly, the study is concluded with a general evaluation comprehending all the chapters.