Lozan tutanaklarına ve TBMM zabıt ceridelerine göre Lozan'da azınlıklar meselesi
In according to the Lausanne records and TBMM written records the problem of minorities in Lausanne
- Tez No: 218867
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Lozan Antlaşması Türkiye Cumhuriyeti Devleti için her yönüyle önemli olan ve önemini bugün de önemini kaybetmeyen bir anlaşmadır. Bu antlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluş sürecindeki ve sonrasındaki gerek iç gerekse dış siyasetini önemli ölçüde yönlendirmektedir.Lozan görüşmeleri bütünüyle değerlendirildiğinde Misak-ı Millî'nin azınlıklarla ilgili hükmünün tamamıyla gerçekleştiği görülmektedir.Türkiye Cumhuriyeti açısından hayatî önem arz eden azınlık kavramına Lozan'da yüklenen anlam, aynı zamanda yeni devletin ?üniter kimliği?ne yapılan vurgudur. Konferans süresince Türk heyeti, Müslümanlar içerisinde azınlık kavramının olmadığını savunurken ortaya koymaya çalıştıkları temel fikrin, Anadolu'da yaşayan bütün Müslüman unsurların ?Türk kimliği? kavramı ile ifadesinden başka bir şey değildi. Lozan'da bütün dünya milletlerine kabul ettirilen bu anlayış, aynı yıl daha da geliştirilerek Cumhuriyet'in niteliklerine yansıyacak ve ?ülkenin parçalanmaz bütünlüğü?, ?milletin bölünmez birliği? şekliyle Cumhuriyet'in kazanımlarına dönüşecektir.
Özet (Çeviri)
Since the rules of Lausanne Treaty is continuing in present, it is very important for Turkish Republic. This treatment controls both internal and external policy of Turkey from the foundation of Republic, to the present.In the light of conversations of the treaty, it can be concluded that, the main rules in Misak-ı Milli abour minorities had become true in Lausanne Conferance.The meaning of minorities that was accepted in Lausanne Treaty is also important for Turkish Republic?s unity. During Lausanne Conferance Turkish Group stressed the point that there was not the concept of minorities in Muslims and people living in Anatolia were unified with ?Turkish identity?. Also this concept was accepted the whole world and in the same year this idea reflected to the Republic?s specialities such as ?the unitiy of country?, ?the unity of nation?.