Writing strategy preferences of undergraduate english as a foreign language teacher trainees at Hacettepe University
Hacettepe Üniversitesi ingilizcenin yabancı dil olarak öğretimi bölümü lisans öğrencilerinin yazma stratejileri tercihleri
  1. Tez No: 258347
  2. Yazar: BURÇİN YAPICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dil Öğrenme Stratejileri, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde giderek artan bir öneme sahip olmuştur. İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimindeki öğrencilerin, özellikle İngilizce dili öğretimi öğretmen adaylarının kullandığı yazma stratejileri hakkında sınırlı bilgi bulunduğundan bu çalışma lisans seviyesindeki İngiliz Dili Eğitimi bölümüne kayıtlı Türk öğretmen adaylarının yazma stratejileri tercihlerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, kendi kendine rapor etme veri toplama aracı kullanılmış ve geriye dönük yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Kendi kendine rapor etme aracı olarak, Yazma Stratejileri Anketi Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi bölümü lisans düzeyindeki ikinci sınıf 92 öğrenci arasından rastlantısal olarak seçilen 35 kişilik katılımcı grubuna uygulanmıştır. Veri analizi için önemli bir başka kaynak ise katılımcıların yarıya yakını ile (11 bayan ve 4 bay) yapılan geriye dönük görüşmelerin çeviriyazısı olmuştur.Çalışmanın temel amacı İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimi alanında lisans düzeyindeki 35 öğretmen adayının yazma stratejilerini birkaç açıdan açımlamak idi: (1) katılımcıların genel yazma strateji tercihleri; (2) yazma öncesi, yazma esnası ve gözden geçirmeden oluşan üç yazma aşamasına ilişkin strateji kullanımlarının sıklığı; (3) İngilizce kompozisyon yazarken karşılaştıkları güçlükler ile özellikle bu güçlüklerin üstesinden gelmek için başvurdukları onarıcı yazma stratejileri.Bulgular İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimi alanında lisans düzeyindeki öğretmen adaylarının İngilizce kompozisyon yazarken yazma stratejilerini kısmen kullandıklarını göstermiştir. Katılımcılar yazma stratejilerini en sık olarak ise yazma esnasında ve gözden geçirme aşamalarında kullanmaktadırlar. Ayrıca, öğrencilerin yazı yazarken karşılaştıkları en büyük güçlüklerin ilk dil müdahalesi ve güdülenme olduğu ortaya çıkmıştır. Tek dilli ve çift dilli sözlüklerin öğrenciler tarafından ilk dil müdahalesi sorununun üstesinden gelmek için sorun çözücü yazma stratejisi olarak geliştirildiği bildirilmiştir. Buna karşın, öğrenciler tarafından güdülenme problemleriyle başa çıkmak amacıyla hiçbir onarıcı yazma stratejisi belirtilmemiştir. Bu çalışmanın bulguları İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten öğretmenler için eğitsel çıkarımlar ve ilerideki araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language learning strategies have come into an increasing prominence in the field of English as a Foreign Language (henceforth EFL). As there is limited information about writing strategy use of EFL learners and, in particular, of language teacher trainees in English Language Teaching (henceforth ELT) departments, the current study aimed to investigate the writing strategy preferences of Turkish undergraduate ELT trainees. For this aim, a self-report data collection instrument was used and retrospective semi-structured interviews were conducted. As a self-report instrument, Writing Strategy Questionnaire (henceforth WSQ) was applied to 35 participants who were selected randomly among 92 second year undergraduate students in the division of ELT at Hacettepe University. Another major source for data analysis was the transcripts of the retrospective interviews conducted with approximately half of the participants (11 female and 4 males).The main purpose of the study was to explore the writing strategies of 35 undergraduate EFL teacher trainees in several perspectives: (1) the general writing strategy preferences of the participants; (2) the frequency of their writing strategy use regarding three writing stages that consist of before, while and when revising stages; and (3) writing difficulties that they experience while constructing English compositions with the coping writing strategies they apply particularly to overcome these difficulties.The findings revealed that undergraduate EFL teacher trainees employ writing strategies moderately while constructing English compositions. They apply the writing strategies most frequently at while writing and revising stages. In addition, first language interference and motivation were found to be the greatest difficulties the learners encounter while writing. It was also found out that using mono-lingual and bilingual dictionaries was reported to be developed by the learners as a problem-solving writing strategy to overcome the problem of first language interference in English writing. On the other hand, no strategies were specified by the participants in order to cope with their motivation problem. The findings of the current study provide pedagogical implications for EFL writing teachers and suggestions for further research.