Dynamics of social citizenship and identity perceptions: Immigrant Turks from Bulgaria in Northern Cyprus
Sosyal yurttaşlık dinamıikleri ve kimlik algıları: Bulgaristan?dan Kuzey Kıbrıs?a göç eden Türkler
- Tez No: 218044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan Bulgaristan Türk göçmenlerinin, göç tecrübelerini değişen yurttaşlık haklarını esas alarak karşılaştırmalı bir şekilde analiz etmektir. Bulgaristan'dan dış-göçler, belli tarihsel dönemlerde ve çeşitli göç etkenleriyle, farklı yerlere yapılmıştır. Bu kitlesel göçlerin asıl odağı Türkiye olmasına rağmen 1990'lı yıllarda Bulgaristan Türklerinin yoğun olarak göç ettiği Kuzey Kıbrıs bu tez için özel olarak seçilmiştir.Kuzey Kıbrıs'ta 2006 yılında gerçekleşen alan çalışmasında, hane halkından seçilmiş 30 Bulgaristan Türk göçmeniyle derinlemesine, yüzyüze mulakat yöntemiyle gerçekleşen detaylı nitel görüşmeler yapılmıştır. Mülakat kapsamındaki sorular her bir haneden erkek veya kadın bireylere yöneltilmiştir. Görüşmeler süresinde seçilen bireylere geldikleri ve göç ettikleri yerlerdeki tecrübeleriyle ilgili sorular yöneltilmiştir. Böylece karşılaştırmalı göç öncesi ve sonrası durum analizi amaçlanmıştır. Bunların ışığında belirlenen sosyo-ekonomik ve sosto-kültürel araştırma alanları yurttaşlık statüsünün Bulgaristan ve Kuzey Kıbrıs toplumlarında içerici mi yoksa dışlayıcı mı olduğuna yönelik genel yorumlar yapmamıza olanak sağlayacaktır. Bu tez, yurttaşlık tecrübeleri ve göçten kaynaklanan değişken kimlik algıları arasındaki belirgin ilişkinin tespit değerlendirmesini ortaya çıkarmaktadır. Mülakat bulgularına göre, göçmenler hem Bulgaristan'daki hem de Kuzey Kıbrıs'taki sosyo-ekonomik ve kültürel çevrelerindeki koşullara bağlı olarak sosyal yurttaşlık statüsünden ya dışlanmış yada içerilmişlerdir. Görüşülen göçmenler Bulgaristan'da kendilerini iş, eğitim, meslek, kültürel etkinliklerde ve dernek oluşturmada dışlanmış olarak algılamaktadırlar. Diğer yandan ise, Kuzey Kıbrıs'ta çalışma yaşantısı ve meslek edinme, yüksek gelir fırsatları, düzgün yaşanacak konut bulabilme ve komşuluk ilişkileri alanlarında kendilerini dışlanmış hissetmektedirler. Başka bir değişle, Bulgaristan'da göç öncesi bulundukları çevrelerde Müslüman-Türk kimliklerinden dolayı, göç sonrası Kuzey Kıbrıs'ta ise verili toplumsal hiyerarşi içinde göçmen ve marjinal bir ikincil grup olmalarından dolayı ayrı tutuldukları konusunda bir fikir birliği vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research thesis is to analyze comparatively migration experiences in reference to changing citizenship rights of Turks from Bulgaria in northern Cyprus. Out-migrations in Bulgaria occurred in various historical chronologies out of different motivation for migration factors, and to places of different destinations. Despite the fact that mass migration flows of Turks from Bulgaria happen to be directed to Turkey, northern Cyprus was selected as a special case for this thesis, where Turks from Bulgaria immigrated during 1990?s in great numbers.For the fieldwork, conducted in northern Cyprus in 2006, a research sample of 30-immigrant households of Turks from Bulgaria was interviewed with a qualitative in-depth and face-to-face interaction interview technique. The interview questionnaire was directed either towards one female or male member from each household. During the interviews, lived experiences of immigrant Turks from Bulgaria in both the countries of origin and also destination were asked. Therefore, a comparative before and after migration analyses was aimed. In the light of this, specified socio-economic and socio-cultural research themes referred to the overall interpretations of whether citizenship status of immigrant Turks from Bulgaria was inclusive or exclusive of both into the Bulgarian and northern Cypriot societies.The thesis draws a conclusion of notably revealed relationship between citizenship experiences and the shifting identity perceptions as a result of migration. Interview findings indicate that related to the conditions of their socio-economic and cultural environments in both Bulgaria and northern Cyprus, they were either included or excluded from social citizenship status. Immigrant respondents perceived themselves as excluded in the areas of employment and educational opportunities, cultural activities and in establishing associations in Bulgaria. On the other hand, in northern Cyprus they have perceived themselves as excluded in terms of work life and finding an occupation, high-income opportunities, finding decent accommodation and neighborhood relations. Besides, in the former they perceived themselves as discriminated because of their Muslim-Turkish identity and in the latter because they have been accepted as migrants and a marginally subordinate group in the social hierarchy.