Relationship between self-construals and marital quality
Benlik kurguları ile evlilik kalitesi ilişkisi
- Tez No: 218059
- Danışmanlar: PROF. DR. E. OLCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, amaçlanan dört ana başlıkta incelenebilir. Birinci olarak, Dengeli Bütünleşme-Ayrışma (Denge) modelinden hareketle insanların ayrışma ve bütünleşme ihtiyaçlarından doğan dört farklı benlik tipinin (kopuk kalıplaşma, kopuk kendileşme, ilişkili kalıplaşma ve ilişkili kendileşme) algılanan karar verme kalitesi, çift uyumu, ile evlilik doyumu üzerindeki etkisi incelendi. İkinci olarak, evlilik tiplerinin üç derecesi olan görücü usulü, aile içerikli anlaşarak ve anlaşarak evlenmenin algılanan karar verme kalitesi, çift uyumu, ile evlilik doyumu üzerindeki etkisine bakıldı. Üçüncü olarak, bu iki değişkenin ortak etkisine bakıldı. Son olarak, evlilik kalitesini yordayan değişkenler yapısal eşitlik modeliyle test edildi. İkiyüzdoksaniki evli çift en az bir yıllık evli olmak önkoşuluyla, kartopu tekniği kullanılarak, İstanbul, Ankara, Mersin, Denizli ve Ordu illerinden seçilerek bu çalışmaya katılmıştır. Sonuçlara göre, benlik tipinin tüm değişkenler üzerinde anlamlı temel etkisinin olduğu bulunmuştur. Benlik tipi ile evlilik tipinin çift uyumu ve evlilik doyumu üzerine ortak etkilerinin anlamlı olduğu; ayrıca, evlilik tipinin evlilik doyumuna temel bir etkisinin olmadığı yapılan analizler sonucunda ortaya çıkmıştır. Son olarak, ilişkili olma ve kendileşmenin doğrudan ve/veya algılanan karar verme kalitesinin aracılığıyla evlilik kalitesini anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis can be discussed under four main titles. First of all, effects of four different self types (separated-patterned, separated-individuated, related-patterned, and related- individuated), originating from differentiative and integrative needs of individuals based on the Balanced Integration and Differentiation model, on perceived decision making quality, dyadic adjustment and marital satisfaction were examined. Secondly, the effects of three types of marriage named as ?arranged marriage?, ?family- and self-selected marriage? and ?self-selected marriage? were investigated regarding perceived decision making quality, dyadic adjustment and marital satisfaction. Thirdly, the interaction effects of aforementioned variables were examined. At last, variables predicting marital quality were analyzed through structural equation modeling technique. Two hundred ninety two married couples with a prerequisite of being married at least for one year participated in the present study with a selection by snowball technique from the cities of Istanbul, Ankara, Mersin, Denizli and Ordu. According to the results, it was concluded that the self types had significant main effects on each variable. Also, it was found that marriage types had significant interaction effects with self-types on dyadic adjustment and marital satisfaction as well; besides it was also revealed from the analyses that marriage type had no main effect on marital satisfaction. Finally, relatedness and individuation were found to be predictor variables of marital quality directly and/or through mediation of perceived decision making quality.