Hedef maliyetleme sisteminde bütçe yaklaşımı, yöneticilerin eğitimi ve bir işletmede uygulama
The budget approach, executive development program and the application of a company in the target costing system
  1. Tez No: 218070
  2. Yazar: NAGİHAN KALKANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. TAHİR DARDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünyada teknoloji ve otomasyonun hızla geliştiği ve küreselleşmenin kaçınılmaz sonuçları sebebiyle hızla yayıldığı, günümüzün rekabetçi piyasa ortamında; işletmelerin karlılık hesaplarını tutturabilmeleri için maliyetleme planlarını çeşitli teknikler kullanarak yapma zorunlulukları ortaya çıkmıştır.Çalışmada, 1970'lerin başlarında Japonya'daki işletmelerin ilk olarak kullanmaya başladıkları ve daha sonra Amerika ve Avrupa'daki şirketlerin de benimsediği hedef maliyetleme sisteminin, işletmelerin bölüm bütçelerine uygulanması teknik olarak anlatılmış ve örnek uygulama ile pratiğe dökülerek uygulanabilirliği incelenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde; araştırmanın amacı, önemi, kapsam ve sınırlılıklar ile çeşitli tanımlar üzerinde durulmuş, ikinci bölümünde; hedef maliyetleme sisteminin gelişimi ve uygulanması hakkında bilgiler verilmiş, üçüncü bölümünde; işletmelerin genel ve bölüm bütçeleri, maliyet yönetim muhasebesindeki gelişmelerin işletme bütçeleri üzerindeki etkileri anlatılmış ve son olarak dördüncü bölümde; Bursa ilinde tekstil alanında faaliyet gösteren, iş eldivenleri ve önlükleri üretimi yapan bir işletmede hedef maliyetleme sisteminde bütçe yaklaşımına ilişkin mevcut uygulama ile sistemin uygulanabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing competition in the world and associated technological innovations automation push companies to develop various budget techniques in planning.In this study, in the beginning of the 1970 years the japanese companies have used this system firstly. After that the American and European companies also have used the target costing system expressed to the branch budget of companies as a technical and workable of this system was investigated with a sample application.The first part of study deals with the aim of research, importance, scope, limit and warious definitions. In the second part, informations offered about the development and application of the target costing system. The third part deals with the general and branch budget and the developments of costing management accounting effected company budgets and in the last part, the target costing system is investigated on the textile company that is established in Bursa and is produced work gloves and apron.