Maliyet bilgilerinin kontrol amaçlı kullanım teknikleri ve bir öneri
Usage of cost information for control and a recommendation
  1. Tez No: 497385
  2. Yazar: MEHTAP KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM HACIRÜSTEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Özellikle 1980 sonrası dönemde üretim, dağıtım ve pazarlama alanlarında yaşanan devrim niteliğinde değişimler, işletmelerin kendi kurum içi yapılarında da önemli etkiler yaratmıştır. Bunlardan en önemlisi, klasik maliyet kontrolü yöntemlerinin değişime uğrayarak, yönetim kararlarına etkisi yüksek maliyet kontrol yöntemlerinin uygulanmaya başlamasıdır. İşletmelerin karlılıklarının artması ve hizmet kalitelerinin yükselmesi için önemli bir araç olan maliyet bilgilerinin kontrolü hakkında öne sürülen birçok yaklaşım bulunmaktadır. Bu çalışmada, maliyet kontrolü yaklaşımlarına ve yöntemlere ilişkin genel bir taramanın yanı sıra, kontrol uygulamalarına ilişkin önerilere yer verilecektir. Çalışma kapsamında, kurumsal kaynak yönetimi (ERP) modeline geçiş yapılması önerilmiştir. Kurumsal kaynak yönetimi sistemiyle, en küçük firmalardan en büyük firmalara kadar tüm ticari faaliyetlerin maliyet yönetimi ve kontrol aşamalarının kolaylıkla gerçekleştirilebilmesi mümkündür. Tamamıyla otomasyon sistemine dayanan kurumsal kaynak yönetimi işletme yöneticilerinin işlerini de son derece kolaylaştırmakta, aynı zamanda kolaylıkla denetlenebilir bir yapıyı işletme yöneticilerine sunmaktadır. Bu yönleriyle kurumsal kaynak yönetimi, işletmelerin ihtiyaç duyduğu; hızlı, modern, denetlenebilir bir maliyet yönetimi ve kontrol aracıdır denilebilir.
Özet (Çeviri)
Evolutionary change that took place after 1980, especially in the areas of production, distribution and marketing has created changes also in the internal structures of the organizations. Most important change among them is the transformation from classical cost control methods to cost control methods which have huge effects on the management decisions. There exists different cost control approaches, which all aim to increase the profitability of the organizations and increase their service quality. In the current study, beside a general review on the cost control methods and approaches, recommendations are also made on alternative cost control methods. In the scope of the study, switching to the ERP cost control method is offered as a suitable alternative. By ERP model, all the organizations from the smallest one up to the largest one may effectively and easily manage their cost control processes. In this totally automatized system, the organization managers may also easily and effectively control and supervise their organization. From all of these aspects, it may be claimed that the ERP model is a fast, modern, reviewable cost management and control tool, which is a need for all the organization types.