Avrupa Birliği programları, grafik eğitimi kapsamındaki projelere ilişkin öğretim elemanlarının görüşleri
The projects included in the European Union oriented graphic education, instructors sentiments
- Tez No: 218072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN DELİDUMAN, DOÇ. DR. YUSUF BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Avrupa Birliği eğitim sistemlerine sahiptir. Avrupa Birliği, eğitim sistemlerini tek tipe dönüştürmeyi hedeflememektedir. Avrupa Birliği'nin amaçlarının gerçekleştirilmesinde eğitim bir araç olarak görülmekte, eğitim sistemleri ve ülkelerin izledikleri eğitim politikaları arasında yakınlaşmanın sağlanmasına önem verilmektedir.Bu tezde içinde bulunduğumuz Avrupa Birliğine uyum sürecinde Ulusal Ajans aracılığı ile kabul edilen eğitim ve kültür projeleri kapsamında LDV(Leonardo Da vinci ) projelerinden ve Erasmus karşılıklı değişim projelerinden yükseköğretim kurumlarında grafik eğitimi veren bölümlerin ne derecede yararlandıkları incelenmiştir. Grafik bölümlerinin kabul görmüş projelerinin yeterliliği sorgulanmış ve ulusal ajansın projelere katılımı arttırmak amacıyla üniversitelerin dış ilişkiler ofisiyle birlikte yaygınlığını arttırmak amacıyla ne gibi etkinlikler yaptığı incelenmiş bu etkinliklerin AB projelerinin grafik bölümlerinde yaygınlığını arttırabilecek derece yeterli olup olmadığı sorgulanmıştır. Araştırma kapsamında AB projeleri incelenmiş eğitim kültür projeleri kapsamındakiler alt başlıklarla açıklanmıştır. Bu projelerin eğitim ve kültüre yönelik amaçları incelenmiştir. Projelerin sanat eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarındaki yaygınlığı, yararlılığı ve yeterliliğini ölçmek için 29 soruluk her alt problem cümlesi doğrultusunda kategorilere ayrılmış bir anket hazırlanmıştır. Proje katılımcılarının ve proje uzmanlarının fikirleri alınmış anket bu doğrultuda hazırlanmıştır. Gazi Üniversitesi dış ilişkiler ofisinden bilgi alınmıştır. Anketler yüz yüze görüşülerek doldurulmuş; anketi dolduranlara anketin geçerliliğini ve güvenirliliğini arttırmak için her türlü açıklama yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Ankara'daki yüksek öğretim kurumlarının sanat eğitimi ve grafik eğitimi veren bölümleri oluşturmaktadır. Örneklem olarak konuyla ilgili olan Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi öğretim elemanlarından toplam 40 eğitimci alınmıştır.Öğretim elemanlarının görüşlerini inceleyebilmek için uygulanan anket verilerinden elde edilen bulgular, hazırlanan frekans tablolarında gösterilmiştir.Araştırma sonucuna göre;1.Projelerin yeterli ve yaygın olmadığı,2.Daha çok kişi bu projelerden yararlanmak istediği,3.Araştırmaya katılan akademisyenlerimiz AB projelerinin yararlı olduğunu düşündüğü,4.Mesleki eğitime yönelik kabul edilen projeler kapsamında grafik eğitimi ve grafik sanatlar eğitimi veren bölümlerimiz aktif olmadığı,5.Grafik eğitimine yönelik projeler uygulanmak istenmiş fakat kabul görmediği söylenebilir.Çalışmanın öneriler bölümünde AB Eğitim ve Kültür projelerinden daha fazla yararlanmak ve yeterliliğini, yaygınlığını arttırmak için kullanılabilecek çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union has various education systems. European Union aims to turn its education systems into a prototype system. Education is considered as a tool for achieving the targets of the European Union; and therefore, the unification of the education systems and convergence of the educational policies applied by countries is given importance.In this study, an examination has been conducted on how the departments giving education of graphics in universities benefit from LDV LDV(Leonardo Da Vinci) and Erasmus mutual student Exchange programs by means of National Agency within the Accession Process. It was searched whether the projects of the graphic departments that have been accepted are qualified and what activities the National Agency does with the foreign relations of the departments so as to attract the participation to the projects, and it has been researched whether these Project are qualified to become more widespread in the graphic department of EU Projects. Within the research conducted, the EU projects were examined and the educational and cultural projects were categorised under a subheading. The education and culture oriented objectives of these programs were examined. To see the extensity, beneficence and sufficiency of the projects in the departments giving arts education, a questionnaire survey made of 26 questions which were divided into categories in accordance with each sub-problem question. The opinions of the Project participant and Project experts were taken and the questionnaire was prepared accordingly. The questionnaire was answered by means of face to face meeting, and all needed explanations respondents so as to increase the validity and authenticity of the questionnaire.The population of the study is constituted of the instructors in the department giving arts education and graphic education in universities in Ankara. 40 instructors related with the subject in Gazi University, Başkent University, Bilkent University, TOBB Economy and Technology University and Hacettepe University were applied to respond the questionnaire.To see the opinions of the instructors, the data collected from the questionnaire are indicated in the frequency tables.At the end of the study, the following results have been reached:1.The projects are not sufficient and widespread enough.2.More people want to benefit from the projects.3.The instructors participating in the study believe that the EU projects are useful.4.Our departments giving graphic education and graphic arts education within the scope of vocational education oriented projects are not active.5.The graphic education oriented projects were desired to be applied but they were not accepted.In the recommendation section of this study, solutions are explained for benefit from the EU Educational and Cultural projects more and increase their beneficence and extensity.