Bilgisayar öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerini çalışma ortamlarında kullanabilirliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of usability of the technical proficiencies of computer teachers in working environments
  1. Tez No: 218073
  2. Yazar: ÖZGÜR TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmanın amacı bilgisayar öğretmenlerinin mesleki yeterliklerini çalışma ortamlarında kullanabilirliklerini değerlendirmektir.Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'deki Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu bilgisayar öğretmenleridir. Araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı merkezi veritabanında mail adresleri olan 581 kişiye mail yoluyla ulaşılmıştır. Öğretmenlerden 207'si web ortamında hazırlanan ve dört bölümden oluşan ankete katılmışlardır. Araştırma verilerinin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve yüzde kullanılmıştır.Araştırma sonucunda;Öğretmenlerin, teknolojik kavramlar ve uygulamalar, öğrenme ortamlarının tasarımı, öğrenme-öğretme-program ve mesleki gelişim alanlarında mesleki yeterliklerin çoğuna sahip oldukları tespit edilmiştir.Öğretmenlerin sahip oldukları mesleki yeterlikleri kullanamama nedeni genel olarak okuldaki teknolojik alt yapının yetersizliğinden kaynaklandığı belirlenmiştir.Araştırmada veriler anket kullanılarak toplanmıştır. Bundan sonraki benzer araştırmalarda anketin yanı sıra gözlem ve görüşme gibi tekniklerin kullanılarak farklı branşlardaki öğretmenler için de bu araştırmada ele alınan problem durumunun araştırılması ilgili literatüre ve uygulamalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to assess the usability of the technical proficiencies of computer teachers in working environments.The screening procedure has been utilized in this research.The research population is computer teachers graduated from Computer and Instructional Technologies Teaching departments in Turkey. 581 individuals having e-mails located in the central database of Ministry of National Education have been reached through their e-mails in the research. 207 of the teachers are participated in a survey formed in four sections and applied through Internet. Research data have been analyzed using arithmetic mean, standard deviation and percentage.As a result of this research the following results have been obtained:The teachers are determined to have most of the proficiencies regarding the technological concepts and applications, the design of learning environments, and the fields of learning, teaching, program and professional development.The reason for non-usage of technical proficiencies owned by the teachers is usually determined to be the inadequate technological infrastructure in the school.In this research, the data are retrieved using a survey. Elaborating the case for teachers in different branches using other methods, i.e. observation and conversation in future researches shall supplement to the related literature and applications.