1960-1980 yılları arası beş yıllık kalkınma planlarının irdelenmesi
Assessment of five-year development plan of years between 1960-1980
- Tez No: 218092
- Danışmanlar: PROF.DR. ONUR KUMBARACIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalõşma ile 1960 1980 dönemi içerisinde Türkiyede uygulamaya konan Beş Yõllõk Kalkõnma Planlarõnõn özelliklerini, hedeflerini, planlama yöntemlerini kõsaca açõklayõp, dönem içinde planlarõn siyasal, sosyal ve ekonomik açõdan irdelenmesi, eksik kalan yönlerinin ve uygulanmasõ gereken yapõsal değişikliklerin neler olduğunu belirtmek ve sonuç itibariyle dönemi içeren dört kalkõnma planõnõn analizini yapmak amaçlanmõştõr. Türkiye planlama kavramõyla 1930lu yõllarda gündeme gelen sanayi planlarõ sayesinde tanõştõ, ilki uygulanan, ikincisi ise II. Dünya Savaşõ nedeniyle uygulanamayan sanayi planlarõnõn ardõndan, 1946 yõlõnda İvedili Sanayi Planõ ve Vaner Planõ gündeme geldiyse de uygulanamadõ. 1950 yõlõnda iktidara gelen Demokrat Parti hükümetinin 27 Mayõs 1960 İhtilaliyle iktidardan indirilmesinin ardõndan, tüm toplumun ortak görüşü (modüs vivendi) ile toplumun ortak aklõ sayesinde kaynaklarõ iyi kullanmanõn yaklaşõmõ ve yöntemi olarak kabul edilen, Sosyalist ülkeler dõşõnda artõk birçok batõlõ ülkenin de uygulamaya koyduğu ve genelde başarõlõ neticeler elde edilen, sanayi planlarõna oranla çok daha geniş perspektifte tüm ülkenin iktisadi, siyasi ve sosyal yapõsõnõ ilgilendiren, Kalkõnma Planlarõ gündeme gelmiştir. Kalkõnma planlarõ içinde tõpkõ Devletçilikte olduğu gibi, sosyalist sistemin bir parçasõ gibi görüldüğünden değil, dönemin getirdiği pratik ve pragmatik bir çözüm olduğu için tercih edilmiştir. 1963 yõlõnda uygulamaya konulan kalkõnma planlarõ ve ulaşõlan hedefler açõsõndan değerlendirecek olursak kalkõnma açõsõndan, özellikle ilk iki plan dahilinde hedeflenen % 7lik kalkõnma hõzõ hedefinin tutturulduğu, Üçüncü planda hedeften geriye düşmeye başlayõp, dördüncü planda tamamen gerisinde kalõndõğõ önemli bir gerçektir. Türkiyede Beş yõllõk kalkõnma planlarõ ilk iki plan ölçeğinde belirlenen hedefleri yakalayõp başarõlõ olmuştur. Üçüncü plan dönemi itibariyle hedefler rayõndan çõkmaya başlayõp, dördüncü plan dahilinde tamamen beklenenin aksi neticeler ortaya çõkmõştõr.
Özet (Çeviri)
Explanations of specifications, objectives, planning methods of five-year development program which had been put into action in Turkey between years 1960 and 1980, assessing plans of that period politically, socially and economically; determining necessary structural changes, and analysing four development plan of the period are aimed by this study. Turkey has got acquainted with planning concept in 1930s by the help of industrial plans that were on the agenda. After the first industrial plan which could not been applied, and the second one which also could not been applied due to the World War-II, Urgent Industrial Plan and Vaner Plan also could not been applied although they had been on the agenda. After throwing out power of Democratic Party by the civil insurrection in 27th of May,1960; which had acceded in 1950, Development Plans which were accepted as method and approach of usage of resources efficiently and well by courtesy of publics common intelligence, which many western countries are applying and successful consequences are gained as a result in general, which pertains to whole countrys economical, political and social structure in more wide perspective in relative to industrial plans, has come into agenda with modüs vivendi (the publics common vision). Development plans have been choosen because it was a practical and pragmatic solution which had come up with the period, not because it seemed as a part of socialist system identical to state socialism. If we assess the development plans which were put into action in 1963, according to its objectives; the target 7 percent development acceleration is acquired especially in first two plan. It is also an important truth that this percent has fallen down in third plan and stayed low in the fourth plan. Development plans in Turkey have been successful by acquiring the targeted numbers in the first two plans. However, targets have got off the rails in the third plan and had completely opposite results than expected in the fourth plan.