Bireysel emeklilik sistemi ve yatırım fonlarına etkisi
Individual pension system and it's effect on mutual funds
- Tez No: 218093
- Danışmanlar: DR. GÜLER ŞEBNEM URALCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizde 27 Ekim 2003 tarihinde yürürlüge giren Bireysel Emeklilik Sistemi, sosyal güvenlik sistemini desteklemek ve gelistirmek amacıyla fiiliyata geçirilmistir. Diger OECD ülkelerindeki emeklilik sistemleri ile ülkemizdeki Bireysel Emeklilik Sistemi mukayese edildiginde, ülkemizde öncelikle sisteme girisin tesvik edildigini ve bu tesvik sonucunda fon miktarını hızla arttırmanın amaçlandıgını görmemiz mümkün olabilmektedir. Sistemde on yılın sonunda gayri safi milli hasılanın %5' i ila %10' u arasında fon birikecegi tahmin edilmektedir. Bu çalısmanın amacı ise; ülkemizdeki Bireysel Emeklilik Sisteminin yapısını ve temel organlarını tanımlarken, istatistiki veriler ile sistemin gelisimini ortaya koymak ve sistemin yatırım fonları üzerindeki olumlu etkilerine deginmektir. Bu noktaya gelebilmek için ise; dünya üzerindeki emeklilik sistemlerinin gelisimi ve yapısı incelenmis olup, bazı OECD ülkelerinde uygulanmakta olan emeklilik sistemleri ile ülkemizdeki Bireysel Emeklilik Sistemi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
In 27 October 2003, the concept of `?Private Pension System?? has emerged as a part of structural reform in order to support and improve the social security system in our country. When the Private Pension System in our country compared to the other OECD countries, it can be seen that in our country encourage entering the system comes first and regarding this, aiming high increases in funds. The System is believed to accumulate funds equivalent to 5% to 10% of GDP by the end of 10th year. The purpose of this paper is to describe the structure and main parts of the Private Pension System, whilst emphasizing the statistics of the values, the development of the system and also the good effects of the system on ''asset funds''. To come to this stage, the new Private Pension System in Turkey is analyzed through global and local overviews and this analyze continued by taking into consideration of the Private Pension Systems in some other OECD countries regarding the differences and the same key points.