Kur'ân öncesinde ve Kur'ân'da kadının annelik konumu
The role of motherhood in Koran and pre-Koran era
- Tez No: 218117
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İslâm'ın doğuşuyla birlikte Kur'ân'ın ilk muhatabı olan Cahiliye toplumu tüm yönleriyle tam bir çöküntü halindeydi. İslâm Kur'ân ayetleriyle bu toplum üzerinde birçok alanda çeşitli düzenlemeler yapmış, Cahiliye düşüncesini ortadan kaldırarak, yerine insan fıtratına uygun, ölçülü ve gerçek bir anlayış şeklini yerleştirmiştir. Bu anlamda yapılan düzenlemelerin bir kısmı da kadın konusuyla ilgilidir. Biz de bu kapsamda araştırmamızda kadının aile içinde annelik konumunu Kur'ân öncesi ve sonrası olmak üzere iki yönlü olarak ele aldık.Araştırmamız giriş, iki ayrı bölüm ve bir de değerlendirmeden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, amacı, önemi ve metodu üzerinde durarak çalışmamızın kapsamını belirledik.Birinci bölümde; genel olarak Cahiliye dönemi hakkında bilgi verdikten sonra, yine bu toplum içinde kadının anneliği ile ilgili evlenme, çocuk üzerinde hak sahibi olma, toplumsal sınıflar, miras ve çocuk öldürme? gibi konulardaki haksız uygulamaları ele aldık.İkinci bölümde; Kur'ân'da kadının anneliği ile ilgili olan ayetler ışığında, anneye iyilik, hamilelik, nafaka, çocuk bakımı, miras ve nesep, çocuk öldürme... gibi konularda getirilen düzenlemeleri ele aldık.Değerlendirmede ise; araştırmamızın da amacı olan Kur'an öncesinde ve Kur'ân'da kadının annelik konumunu her iki bölümde ulaştığımız bilgiler yardımıyla karşılaştırarak, aradaki değişimin boyutunu ve niteliğini ortaya koymaya çalıştık. Böylece Kur'ân'ın diğer birçok alanda olduğu gibi kadının annelik konumunda da yaptığı düzenlemeler ile onu hak ettiği konuma getirmiş olduğu sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
With the birth of Islam, being the first society to be recipients of Koran, Cahiliye?s were in a complete collapse. Islam made a variety of arrangements on this society with the verses of Koran, and set a logical and moderate understanding that is suitable for human nature by wiping out Cahiliye ideology. In this sense, some of the arrangements that were made were related with women. Therefore, in this sense, we handled the subject,which is the place of the women in the family in relation to motherhood, in two dimensions: before Koran and after Koran.Our research consists three parts: an introduction, two separate sections and evaluation part. We determined the scope of our research by concentrating on the introduction part, the topic of the research, the goals, importance and the method.In the first part, after giving general information about the Cahiliye society, we handled the unfair practices in this society which are related to motherhood, marriage, being in charge of the children, social classes, heritage and killing children?In the evaluation part, as is the aim of our research, we tried to reveal the extension and quality of the change by comparing the place of the woman before Koran and the information we gathered through the first and second parts.Therefore, we reached the conclusion that Koran enabled the women to get the place they deserve in the society by making necessary arrangements in the motherhood of women, just like it did in many fields.