İbnü'l-Bâziş'in el-İknâ' fi'l-Kırââti's-Seb' adlı eserinin kıraat ilmi açısından tahlili
Ibn al-Bazish's work titled el-Iqna' fi al-Kiraat al-Sab'analyzed in terms of qiraat science
  1. Tez No: 774265
  2. Yazar: MUHAMMED ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kıraat ilminin önemli simalarından olan İbnü'l-Bâziş, hicrî VI. yüzyılda Endülüs'te yaşamıştır. Eserleri arasında bulunan el-İknâ' Fi'l-Kırââti's-Seb' isimli kitabı kıraat-ı seb'a alanında önemli bir eser olarak kabul edilmektedir. Biz bu çalışmada İbnü'l-Bâziş'in yukarıda adı geçen eserinin kıraat ilmi açısından tahlilini yapmaya çalıştık. Endülüs'te alanında ilk dönem eserlerden biri olması, kendisi gibi kıraat-ı seb'a'ya dair olan önceki Tabsıra ve Teysîr gibi eserlerin tarzına uygun yazılmasına rağmen ilave konular içermesi eserin önemli özellikleridir. Ayrıca müellif konu başlıkları aynı olan yerlerde diğer eserlerdeki bilgileri şerh etmiştir. Tezde genel olarak el-İknâ' Fi'l-Kırââti's-Seb''in kıraat ilmindeki yeri, önemi ve önceki eserlerden farkı tespit edilmeye çalışıldı. Önce müellifin hayatı, yaşadığı zaman ve mekân, hocaları ve eserleri hakkında bilgiler toplandı. Kıraat ilmi ve kıraat-ı seb'a hakkında genel bilgiler verildi. Eser imkân ölçüsünde tanıtılarak kıraat-ı seb'a ile igili konular el-İknâ' çerçevesinde ele alındı. Kendisinden önce ve sonra ilim çevrelerinde kıraat-ı seb'a alanında yazılmış olan bazı eserlerle içerik karşılaştırıldı. Çalışmanın amacı müellifin eserini kıraat ilmi açısından tahlil etmek olduğundan kıraat-ı seb'ada yer almayan hususlar ve kıraat-ı aşera imamlarının rivayetleri içeriğe dâhil edilmemiştir. Çalışma el-İknâ''ın içindeki konularla sınırlı tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Bazish, one of the important figures of the science of recitation, VI. (al hijra) He lived in Andalusia in the 19th century. His book named al Iqna' Fi'l-Qiraat al Sab', which is among his works, is accepted as an important work in the field of qiraat of sab'a. In this study, we tried to analyze the above-mentioned work of Ibn al-Bazish in terms of the science of qiraat. The important features of the work are that it is one of the first period works in its field in Andalusia, and although it is written in accordance with the style of previous works such as Tabsıra and Tayseer, which are related to qiraat of sab'a, it contains additional topics. In addition, the author has commented on the information in other works in places with the same subject headings. In the thesis, it has been tried to determine the place, importance and difference of al Iqna' Fi'l-Qiraat al Sab' from previous works in the science of recitation in general. First, information was gathered about the life of the author, the time and place he lived, his teachers and his works. General information about the science of qiraat and qiraat of sab'a was given. The work was introduced as much as possible and the issues related to qiraat of sab'a were discussed within the framework of el-İqna'. The content was compared with some works written in the field of qiraat of sab'a in scientific circles before and after him. Since the aim of the study is to analyze the author's work in terms of the science of qiraat, the issues that are not included in the qiraat-ı sab'a and the narrations of the leader on qiraat of asherah are not included in the content. The study is limited to the subjects in al-Ikna'.