Afet yönetimi sistemi ve marmara depremi sonrasında yaşanan sorunlar
Disaster management and problems of post marmara earthquake
  1. Tez No: 218129
  2. Yazar: HAYRİYE ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 508
Özet
Dogal afetler Türkiye'nin tarihi boyunca sık karsılastıgı, ekonomik, sosyal ve toplumsal yapısını derinden etkileyen ve bozan sorunlarının basında gelmektedir. Her dogal afetin arkasından toplumun bütün kesimleri yıkımın etkilerini bir an önce gidermeye odaklanmaktadır. Afet nedeniyle olusan yıkımın etkilerini azaltmak için afet olmadan önce olası zararları tahmin ederek, bilimsel, teknolojik, yasal ve yönetsel her türlü önlemleri almak gerekmektedir. Yüzyılın afeti olarak nitelendirilen 17 Agustos Marmara Depremi, ülkenin fiziki, ekonomik ve sosyal olarak en gelismis bölgesindeki kentlerde binlerce kisinin yasamını yitirmesine, çok büyük ekonomik kayıplara ve yüz binlerce kisinin evsiz kalmasına neden olmustur. Depremin hemen arkasından acil yardım çalısmaları yanı sıra, barınma sorununun çözümü için çalısmalar baslamıstır. Ülkemizde, afetler olduktan sonra, ortaya çıkan yıkımın etkilerini kısa sürede gidererek, toplumun eski durumuna gelmesini saglamak için çok sayıda is ve islemin yapılması gerekmektedir. Yasamın yeniden normale dönmesi için mevzuat geregi yapılan çalısmaların sonuçları birçok soruna neden olmustur. Bu sorunlardan bir kısmı itirazlar sonucunda çözülmüs, bir kısmında ise çözüm yargı yoluyla saglanmıstır. Çalısma kapsamında, afet yönetimi sistemi ve bu sistemin önemli bir parçası olan iyilestirme ve yeniden yapım çalısmaları ve neden oldugu sorunlar Marmara Depremi özelinde irdelenmistir. Marmara Depremi'nin yol açtıgı yıkımın etkilerini gidermek için yürütülen yeniden yapım sürecindeki hasar tespit, hak sahipligi belirleme çalısmaları, enkaz kaldırma, sigortalı konutların durumu ve borçlandırma ve konut dagıtımları ile ilgili yapılan islemleri ile ilgili olarak dare Mahkemelerine çok sayıda dava açılmıstır. Bu çalısmada açılan bu davalar ve sonuçları ile bunun afet yönetimi sistemine etkileri tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have been Turkey's major problems, which the country frequently encountered throughout its history and which affect and disturb economical, social and communal structure of the country. All sections of the community focus on eliminating the influences of disaster after each natural disaster. In order to reduce influences of a disaster, it is necessary to take all kinds of precautions like scientific, technological, legal and administrative precautions by presuming probable damages before the disaster occurs. The Marmara Earthquake occurred on August 17, 1999, which was accepted as the disaster of the century, caused thousands of people, who were living in the cities that are the most developed cities of the country in terms of physical, economical and social aspects, to die and caused enormous economic losses and made several hundred thousands of people become homeless. Various operations and process have to be carried out in our country in order to make the community recover itself by eliminating influences of a disaster as soon as possible. Results of the studies, which have been performed in accordance with legislation, so as to restore the life to normal has caused several problems. Some of these problems were solved as a result of objections and some of them were solved by judicial acts. Within the scope of the study, disaster management system and its important part, which is improvement and reconstruction studies, as well as the problems that it caused have been examined in terms of Marmara Earthquake.