Uluslararası Deniz Hukuku kapsamında doğu Akdeniz sorunları
Eastern Mediterranean issues under the framework of internatinal law of sea
  1. Tez No: 218132
  2. Yazar: ŞENAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Yakın gelecekte, ülke gündemini fazlasıyla meşgul edeceği değerlendirilen Doğu Akdeniz bölgesinin incelendiği bu çalışmanın amacı; Doğu Akdeniz'in hukukî statüsünün, öneminin ve Türkiye Cumhuriyeti için stratejik değerinin ortaya konarak orta ve uzun vade gelecek için bölgeye ilişkin stratejiler üretilmesine yardımcı olmaktır.Önemli ticaret yolları ile dünya enerji merkezini kontrol eden ve dünyanın en kritik su yolunu oluşturan Doğu Akdeniz hakkında; karar alıcılara ve uygulayıcılara tavsiye içerikli bir çalışma olmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper, which studies the Eastern Mediterranean Region being appreciated as it will keep busy the national agenda in the near future, is to help create strategies in the region in the both short and long term, by putting forward the legal status of the Eastern Mediterranean, her importance and significance for the Republic of Turkey.Recommendations to decision makers and executers about the Eastern Mediterranean, which is the most crucial line of communication in the world and controls the world?s energy corridor, have been carefully considered within the content.