Karşılaştırmalı hukukta borcun ifa edilmemesi
Nonperformance in comparative law
  1. Tez No: 218131
  2. Yazar: MERYEM KUBRA ERSİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çalısmamız, karsılastırmalı hukuk metodu kullanılarak ortaya çıkarılan ve sözlesmeler hukuku alanında belirli bir uygulama alanına sahip oldugu düsünülerek seçilmis metinlerde borcun ifa edilmemesine ne gibi sonuçların baglandıgını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karsılastırmalı Hukuk Ana Bilim Dalında bir yüksek lisans arastırması olan çalısmamızda, söz konusu metinler arz ettikleri hususiyet nedeniyle inceleme konusu yapılmıstır. Bununla birlikte, söz konusu metinler incelendiginde özellikle Common Law ve Civil Law hukuk çevrelerine ait yaklasımların borcun ifa edilmemesi baglamında bu metinlerde iç içe ve uyum içinde yer aldıkları ve uygulandıkları görülmüstür. Bu durum karsılastırmalı hukuk metodu ile hazırlanmıs olan metinleri ?borcun ifa edilmemesi? açısından incelemeyi bizim açımızdan ilgi çekici kılmıstır. Bu amaca ulasırken öncelikle, hukuk uyumlastırılması kavramı üzerinde durulmustur. Hukukun uyumlastırılması yoluna neden basvuruldugu ve bu ihtiyacı ortaya çıkaran olgusal nedenler açıklandıktan sonra ise hukuk uyumlastırılmasının nasıl mümkün oldugu ifade edilmeye çalısılmıs ve karsılastırmalı hukuk metodunun önemine dikkat çekilmistir. Borcun ifa edilmemesi olgusuna baglanan sonuçları ele aldıgımız üçüncü bölümde ise, uyumlastırma metinleri kendi sistematikleri içinde incelenmektedir. Ancak bu inceleme yapılmadan önce, Civil Law ve Common Law sistemlerinde borcun ifa edilmemesi olgusunun nasıl ele alındıgı üzerinde durmak gerekmektedir. Kıta Avrupa'sı hukuk düzeninde borcun ifa edilmemesi olgusunun nasıl ele alındıgı Türk hukukçusu için bilinen bir durum olsa da bu bölümde Common Law sisteminin etkisini tasıyan metinlerin anlasılabilmesi için bu sistemin kavramlarının incelenmesi oldukça önemlidir. . Son olarak, Türk borçlar hukukunda borcun ifa edilmemesine baglanan sonuçlar, uyumlastırma metinleri ısında yeniden degerlendirilerek kavrama iliskin bir öneride bulunulmustur. Burada Alman borçlar hukuku reformunun uyumlastırma yolunda ulusal açıdan atılan önemli bir adım oldugu görülmüstür. Bununla birlikte, söz konusu reformun bir çok açıdan farklı açılımları olup bu husus ayrı bir arastırmaya konu olacak niteliktedir. Bu nedenle, reform üzerinde ayrıntılı bilgi verilmemis, reformun uyumlastırma metinleri baglamında önemine dikkat çekilmekle yetinilmistir.
Özet (Çeviri)
Over recent decades, international trade has become more intense than ever. The invention of new means of communication technology has made it easier and faster for people from different corners of the world to conclude contracts with each other. Where buyer and seller have their places of business in different countries, it is generally not obvious which legal regime applies to the contract between the parties. The consequence of legal uncertainty is self-evident. Additionally, it is quite likely that the law the contract is eventually governed by will be unfamiliar to at least one of the parties. This party is likely to incur extra costs from conducting business under an unfamiliar set of rules and from obtaining legal advice on these. All this is bound to increase the risks involved in international business and to decrease its efficiency. The only real solution to this problem is a unified substantive regime that applies everywhere. Accordingly, numerous efforts have been made over many decades to achieve an international unification of certain areas of the law which are relevant to international trade. The Vienna Sales Convention represents a great step into the direction of legal certainty and towards the rationalisation and an increase in the efficiency of international business. It has surpassed the expectations of those who were involved in the drafting of the Convention. The States that have now ratified the Convention participate in 60% of the World's external trade. This tremendous acceptance of the Vienna Sales Convention almost forces other states to become members to the Convention if they do not want to be put at a disadvantage as far as their external trade relations are concerned. While the Vienna Sales Convention has a binding nature the UNIDROITPrinciples for International Commercial Contracts and the Principles of European Contract Law represent a new approach to the harmonization of laws. Both instruments are the products of international expert groups that have started from a traditional comparison of national laws in order to draft rules and principles that might be accepted worldwide. Here we aim to reflect the above mentioned approaches and deal with the remedies they have put forward.