XIX. yüzyıl İstanbul'unda tekke mûsikîsi
The sufi music of İstanbul in XIX. century
  1. Tez No: 218133
  2. Yazar: YAVUZ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Müzik, Religion, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Çalısmamız, XIX. Yüzyıl stanbul'undaki Tekke Mûsikîsi'ni konu edinmistir. Üç bölüme ayırdıgımız çalısmamızın Giris Bölümü'nde, arastırmanın önemi, amacı, metodu, kapsamı ve kaynakları; stanbul sehrinin târihî ve kültürel önemi ile, bu sehrin XIX. yüzyıldaki sosyal, sanat ve mûsikî hayatı; tasavvufî düsüncenin pratige dönüstügü yerler olan tekkelerin icra ettigi fonksiyonlar ile, bu yüzyıl stanbul'unda faaliyette bulunan belli baslı tarikatlar hakkında bilgiler verilmistir. Birinci Bölüm'de ise, tekkelerde icra olunan Dinî Mûsikî Formları, tarikatların mûsikî uygulamaları, Tekke Mûsikîsi'nde söz sahibi olan mûsikîsinasların hayatları ve eserleri, bu mûsikîsinasların sosyal hayattaki vazifeleri, tekkelerde verilen mûsikî egitimi, Tekke Mûsikîsi'nin âdâb ve erkânı, bu mûsikînin icrası esnasında meydana gelen hatıralar, Tekke Mûsikîsi'nde kullanılan sazlar ile, Tekke Mûsikîsi'nin icra edildigi diger mekanlar hakkında bilgiler verilmistir. Tezimizin son bölümü olan kinci Bölüm'de ise, XIX. Yüzyıl stanbul Tekke Mûsikîsi, mûsikî sanatı açısından tahlil edilmistir ki bu da; bu yüzyılda görülen yenilik hareketlerinin Türk Mûsikîsi'ne (onun mühim bir subesi olması dolayısıyla da Tekke Mûsikîsi'ne) yansıması, mûsikîsinasların sanat sahsiyetleri, mevcut yönetimin mûsikîye ve mûsikîsinasa bakısı, XIX. Yüzyıl stanbul Tekke Mûsikîsi'nin, güfte, makam, usûl ve form gibi çesitli açılardan tahlili ile, bazı Tekke Mûsikîsi eserlerinin müzikal analizi gibi baslıklar altında tasnif olunmustur.
Özet (Çeviri)
Our work is based on The Sufi Music of Istanbul in XIX. Century. Our work consists of three parts. In the introduction is explained the importance of research, purpose and method and the areas covered with resources available; the importance of the history of Istanbul and its cultural importance, as well as the social life, the arts, and musical life of Istanbul in the XIX. Century. The practical use of converting sufi thought into practice in the tekkes and its functions that existed at that time in Istanbul, are described. The first part is dealt with the forms of religious music in tekkes, the application of religious music in different schools of thought, the lifes of the music lovers and their studies and duties in the society and the education given in these in tekkes, the rules and regulations of the tekkes, and the experiences in performing the religious music. We have also describen the instruments which are used in the Tekke Music and where it performed and discussed. The last part of the thesis which is the second part music of sufi in the XIX. Century of Istanbul, its analysis from the point of art, as well as the new activities added to the old in this century, and its reflection to the Tekke Music. The personalities of the musicians and their character of understanding and practising them, are also given in details the administraction of the Sultan?s Office in understanding of the music and musicians. Some of the titles discussed in this thesis are; lyrics, compouse, rythm and form and ways of practicing from the point of art. Also analysis of different subject titles are discussed of Istanbul in the XIX. Century.