Rusya'da ulusal güvenlik anlayışının dönüşümü (1991-2006)
The transformation of the national security conception in Russia (1991-2006)
- Tez No: 218173
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Soğuk Savas döneminde ideolojik merkezli iki kutuplu uluslararası sistemin temel yapı tasından biri olan Doğu Bloğu'nun lider ülkesi konumundaki Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin varisi konumundaki Rusya Federasyonu (RF), diğer konuların yanısıra ulusal güvenlik algılaması itibariyle de gelismelerden en çok etkilenen ülke olmustur. Rusya, günümüzde eskisi kadar güçlü biçimde olmasa da nükleer gücü, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olması, coğrafi bir süper güç olma vasfını sürdürmesi ve kökü geçmise dayanan büyük devlet geleneği ile halen dünyadaki gelismeleri, özellikle de 21. yüzyıldaki uluslararası sistem ve güvenlik yapılanması bakımından büyük önem atfedilen Avrasya'daki güvenlik yapılanmasını ciddi biçimde etkilemektedir. Bu bağlamda asimetrik tehdit unsuru olarak terörizme ve tek kutuplu uluslararası sisteme iliskin tartısmalarının yasandığı bir dönemde, yukarıda belirttiğimiz önemi dolayısıyla Rus ulusal güvenlik anlayısının 1991'den sonra önemli dönüsümü geçirmisdir. ?Rusya'da Ulusal Güvenlik Anlayısının Dönüsümü (1991-2006)? isimli bu tez çalısması zamanın kosullarına ve değisen dünya sartlarına uygun biçimde gündeme gelen değisik nitelikli tehditleri kapsayacak biçimde gelisen ulusal güvenlik anlayısının Rusya örneğindeki dönüsümünü incelemeyi hedeflemistir. Bu bağlamda çalısmada, 1991'den günümüze kadar küresel, bölgesel ve iç dinamiklerin etkisiyle ciddi değisimler geçiren Rusya Federasyonu'nun ulusal güvenlik anlayısındaki dönüsüm coğrafi ve tarihsel nitelikli yapısal unsurlar da göz önünde tutularak iç ve dıs faktörler çerçevesinde değerlendirilmistir. Rus ulusal güvenlik anlayısının dönüsüm sürecinin ilk asamasını kapsayan 1992-1999 döneminde Yeltsin'in çabaları Rusya'nın bu alandakı sorunlarını çözmekte yetersiz kalmıs ve ülkeyi derinlesen çok boyutlu krizle karsı karsıya bırakmıstır. Rusya'nın kaderinin belirlenmesinde hâyati öneme haiz bu krizin atlatılması ise 1999'da iktidara gelen Vladimir Putin'in uyguladığı ?kontrollü dönüsüm modeli? ile mümkün olabilmisdir.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War and the bipolar international system, the Russian Federation as the successor of the USSR has become the most affected country by the developments in terms of its perception of national security among other factors. Although Russia is not as powerful as it was before, together with its nuclear power, its permanent membership to the UN Security Council, its geographical superpower position and its big state tradition; it has a considerable effect on the developments in the world and especially on the security structure of Eurasia. Hence in a period where terrorism as an asymmetrical threat and unipolar international system are being discussed, the changes and transformation of the Russian national security conception after 1991 should be analysed for the reasons discussed above. This thesis entitled ?The Transformation of the National Security Conception in Russia (1991-2006)? aims to analyze the transformation of Russian national security understanding which has developed by including threats of different nature. In this context, this study analyzes the transformation of the national security conception of the Russian Federation that has lived through important changes because of global, regional and internal dynamics by taking internal and external factors into account and considering structural features of geographical and historical nature. During the 1992- 1999 period, which covers the transformation process of Russian national security concept, Yeltsin?s efforts to solve Russia?s problems in this sphere was insufficient and left the country facing the deepening crisis. The elimination of this crisis that was crucial for determination of Russia?s destiny became possible with the implementation of ?controlled transformation model? by Vladimir Putin, who came to power in 1999.