Denklik duyarlılığı açısından algılanan örgütsel adalet - örgütsel bağlanma ilişkisi
The relationship between perceived organizaional justice and organizational commitment in terms of equity sensitivity
  1. Tez No: 218177
  2. Yazar: DİLEK DÜRDANE ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Algılanan örgütsel adalet ve örgütsel bağlanma son yıllarda çalışanın işle ilgili davranışlarını açıklamak amacıyla araştırmacılar tarafından yoğun olarak incelenen iki önemli kavramdır. Bu araştırmanın amacı, algılanan örgütsel adalet ile örgütsel bağlanma arasındaki ilişkiyi denklik duyarlığı açısından incelemektir. Algılanan örgütsel adalet ve örgütsel bağlanma unvan açısından da ayrıca incelenmektedir. Araştırmanın örneklemi iki farklı Kamu Bankası'nın Ankara'daki çalışanları arasından seçilen 378 kişiden oluşmaktadır. Araştırmanın sonuçları, duyarlılık gruplarının algılanan örgütsel adalet ve örgütsel bağlanma üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Verici grupta yer alan bireylerin genel örgütsel adalet, dağıtımsal, işlemsel ve etkileşimsel adalet algıları ile genel örgütsel bağlanmaları, örgüte duygusal ve normatif bağlılıkları alıcılardan daha yüksektir. Araştırmanın sonuçları aynı zamanda algılanan örgütsel adalet ile örgütsel bağlanma arasında olumlu bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin duyarlık grupları açısından değiştiğini göstermektedir. Örgüte duygusal bağlılığı duyarlılarda etkileşimsel, alıcılarda dağıtımsal, vericilerde ise hem işlemsel hem de etkileşimsel adalet yordamaktadır. Devam bağlılığını duyarlılarda dağıtımsal, vericilerde etkileşimsel adalet yordamaktadır. Normatif bağlılığı yordayandeğişkenler ise duyarlılarda işlemsel adalet, alıcılarda dağıtımsal adalet ve vericilerde ise etkileşimsel adalettir.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Perceived Organizational Justice and Organizational Commitment in Terms Of Equity Sensitivity, Dilek Dürdane Atalay. Perceived Organizational Justice and Organizational Commitment have been extensively studied as important variables for understanding employee?s work behaviour recent years. The aim of this research is to examine the relationship between perceived organizational justice and organizational commitment in terms of equity sensitivity. The impacts of sensitivity groups and organizational title on perceived organizational justice and organizational commitment are also examined. Data was collected from the sample of 378 employees in 2 Public Banks. The results of this research indicate that sensitivity groups have impact on both perceived organizational justice and organizational commitment. Benevolents? perceiveness of organizational justice, distributive justice, procedural justice and interactional justice is higher than entitleds?. Benevolents? affective, continuance, normative and organizational commitment are also higher than entitleds?. The results of the research also indicates that there is a positive relationship between perceived organizational justice and organizational commitment and sensitivity groups moderates this relationship. For entitleds? distributive justice, for equity sensitves? interactional justice and for benevolents?both interactional and procedural justice are predictors of affective commitment. for equity sensitves? distributive justice and for benevolents? interactional justice are predictors of continuance commitment. Normative commitment was predicted by distributive justice for entitleds? and interactional justice for benevolents? and procedural justice for equity sensitives.