Türkiye'de konut sorunu ve ilgili uygulamalar
Housing problem in Turkey and related applications
  1. Tez No: 218180
  2. Yazar: SAMİ MURAT AYRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Konut sorunu, insanın sosyallesmesi ile birlikte baslayan, sosyal ve bilimsel kosulların gelismesi ile yeni boyutlar kazanan, günümüzün kalabalık dünyasında küresel yayılmacılık ile baskı niteligi kazanan bir sorundur. Temelinde üretilemeyen topragın olması, tekelci rant kesimlerinin vurgun aracı olmasını saglamaktadır. Konuyla ilgili kaynak zenginligi, sorunun boyutlarını degerlendirmeyi kolaylastırmakta, ancak tek bir politika ile çözüm gelistirilmesini olanaksızlastırmaktadır. Kavramların önemli rol oynadıgı tanımlamaları ele almak için, öncelikle konut, konut hakkı, nesnel veriler, konut sorunu, konut açıgı, toprak, kentlesme, gecekondulasma, konut politikaları konularındaki görüsler derlenmistir. Konut sorunu tanımlamalarında degisik bilimsel yaklasımlar, deneyimler ve yasal düzenlemeler tarafsız olarak dünyadan,Türkiye'den, Ankara'dan ve Altındag'dan örneklemelerle ele alınmıstır. Sonuç olarak konunun küresel niteligi, sorunun çözümünde kullanılmıs olan yöntemlerin yetersizligi, alısılagelmis politikaların basarısızlık nedenleri sorgulanarak, yayınlarda da yer alan çözüm önerileri degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Housing problem is an issue that commences with the socialization of mankind, where acquires new dimensions by the development of the social and scientific conditions and achieves oppressive quality with the global dispersion of our todays world. Since its base is formed by a nonproducable element earth, it turns out to be a profiteering tool for the monopolist unearned income fractions. Even the abundance of resources on this subject makes it easy to evaluate the dimensions of the problem, also makes it impossible to develop a solution with a unique policy. In order to deal with the definitions in which concepts play an important role, arguments related to house, housing right, objective data, housing problem, house deficiency, land, urbanization, squattering, housing policies are primarily compiled. In housing problem definitions, rather to be neutral different scientific approaches, experiences and legal regulations are handled with samples worldwide, countrywide from Turkey, citywide from Ankara and districtwide from Altındag. Eventually questioning the global nature of the matter, insufficiency of the methods used for the solution of this problem and reasons for the ineffectiveness of the familiar policies, solution proposals given in several publications are evaluated.