Türkiye'de toplu konut uygulamaları (İzmit Yuvam Akarca örneği)
Housing department practices in Turkey (sample of Izmit Yuvam Akarca)
- Tez No: 160716
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR ERDUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNÜVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARI ANA BİLİM DALI TÜRKİYE'DE TOPLU KONUT UYGULAMALARI ( İZMİT YUVAM AKARCA ÖRNEĞİ ) ÖZET Evrensel bir sorun olma özelliği taşıyan konut sorunu, tüm toplumların ortak ilgi alanım oluşturmaktadır. Günümüzde tüm dünyada fiziksel ve teknik olarak yeterli ve sağlıklı bir konutta yaşamak, temel insan haklarından kabul edilmektedir. Tarih boyunca, insanoğlunun iki temel ihtiyacı olan beslenme ve barınma ihtiyaçları, bugün ulaşılan uygarlık düzeyine rağmen, halen tüm toplumlarca tamamen çözümüne ulaşılamamış sorunlar olarak önemini korumaktadır. Ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal değişim süreci, kentleşme ve konut sorunlarımızın bu değişim ışığında sürekli biçimde yeniden tanımlanmasını ve sürece uygun yeni politikalar ve çözüm önerileri geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Bu tezde, konut sorunu Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar ele alınmıştır. Konut sorununun çözümlenmesine yönelik geliştirilen politikalar, kalkınma planları, toplu konut yasaları, konut ile ilgili kuruluşlar İncelenmiştir. Bunların ışığı altında konut kooperatifleri ve toplu konutlar ele alınmış, örgütlenme ve finansman yapısı incelenmiş, gerekliliği vurgulanmış, sorunları belirlenmiş ve yeni çözüm önerileri sunulmuştur. Tezi Hazırlayan Tez Danışmam Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri : Çiçek DOĞAN : Prot Dr. Güngör ERDUMLU : 21/09/2005-2005/19 : Doç. Dr. Hazma ATEŞ Yrd. Doç. Dr. Muharrem ES
Özet (Çeviri)
DC T.C. KOCAELİ ÜNÜVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KENTLEŞME VE ÇEVRE SORUNLARI ANA BİLİM DALI HOUSING DEPARTMENT PRACTICES IN TURKEY (SAMPLE OF İZMİT YUVAM AKARCA ) ABSTRACT Housing matter, as a universal problem, is the common interest of the countries all over the world. Living in an adequate and sound house physically and technically is deemed all over the world as one of the basic human rights in our day. Nourishment and inhabiting which historically have been basic human requirements are still problems in all societies not being solved completely, although the enormous developments have been made in civilization course. The economical and social change process experienced in our country necessitates to redefine continually the problems of urbanization and housing and to develop new politics and solution proposals pursuant to the process. In this study, the housing problem was surveyed from the beginning of Republic period to date. Policies developed to solve the housing problem, development plans, housing development laws, establishments related to housing were examined. In the light of these findings, housing development cooperatives and housing development fact was investigated as well as their financial status was defined, their problems were indicated and new suggestions were made for solution. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri Çiçek DO?AN Prof. Dr. Güngör ERDUMLU 21/09/2005-2005/19 Doç. Dr. Hazma ATEŞ Yrd. Doç. Dr. Muharrem ES