Anonim şirketlerde bölünme
Division of companies
  1. Tez No: 208701
  2. Yazar: ATİKE AYŞE KÖKBUDAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAMER PEKDİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bölünme, Avrupa Toplulugu'nun tarihli 92/891/EEC Sayılı IV. Yönergesine paralel olarak, Avrupa Birligi'ne giris sürecinde bulunan ülkemizde ilk defa 03.07.2001 tarihinde 24451Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanmak suretiyle yürürlüge giren 4684 Sayılı ?Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararname'lerde Degisiklik Yapılmasına Dair Kanun?la Türk Hukuku'nda düzenlenmistir. Aslen bir ortaklıklar hukuku meselesi olan bölünmenin bu kanunla Kurumlar Vergisi Kanunu'nda degisiklik yapılarak henüz Ticaret Kanunu'nda düzenlenmeden yasalasması doktrinde çokça elestirilmis ve kanun maddelerinin bu haliyle uygulanabilirligini tartısılır hale getirmistir. Konunun Ortaklıklar Hukuku anlamında düzenlenmesinin gerekliligini ve aciliyetini dikkate alan kanun koyucu, yakın zamanda kanunlasması beklenen Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nda bölünme müessesesini diger bir yeniden yapılanma modeli olan birlesme müessesesi ile paralel olarak Avrupa Birligi'nin bölünmeye dair VI. Yönergesi hükümlerine genel olarak uygun olarak düzenlemistir. Bölünme müessesesinin etki alanı çok genistir. Zira, bölünme öncelikle bir Ortaklıklar Hukuku meselesi meselesi olmasına karsın; bölünen ve devralan sirketlerin çalısanlarını da etkilemesi yönüyle s Hukuku'nu, birlesme ile iç içe geçtigi devralma hallerinde Rekabet Hukuku'nu, halka açık anonim ortaklıkların da bölünme islemine taraf olması durumunda Sermaye Piyasalarını ve ilgili mevzuatları ve bölünme isleminin vergisel sonuçları yönüyle Vergi Hukuku'nu ilgilendirmektedir. Tezimizin konusu bölünme müessesesinin öncelikle Ortaklıklar Hukuku anlamında tasarı hükümleri ve VI. Yönerge dikkate alınarak incelenmesi, devamında ise diger hukuk dallarına etkisinin kısaca belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Division of companies is passedinto Turkish Law on03.07.2001 by Law No 4684, paralel to sixth directive of European Union. Although the division of companies is mainly about Company Law, by this arrangement it is become law in Tax Law before Commercial Law. Therefore, it has been argueda lot and whether the new rules could be adhibited or not has been discussed for a long time. According to the necessity of rulingthe topic in Company Law, Legislaters started to prepare the case in Turkish Commercial Code Project collateral to the mergers of companies which is another restructuring model and also adequete to the Sixth Directive. The division of companies effects a big area besides Company Law, such as Labour Law, ntellectual Property Law, Tax Law. As the case effects employees of companies which are going to seperated, also the results of division is supposed to cause taxes. The subjects of this thessis is abstracting the division of companies firstly in Company Law, and then investigating the topic with other cases.