Performansa dayalı ücret sistemleri
Performance related pay plans
- Tez No: 218197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu çalışmanın konusu performansa dayalı ücret uygulamalarını ve örgütlerin ücret sistemi seçimi kararlarını etkileyen öğeleri incelemektir. İşin örgütlenmesinde meydana gelen değişimler insan kaynağı uygulamaları ve özellikle de ücretlendirme üzerinde yansımalarda bulunurak performansa dayalı ücret biçimlerini ve ücrette bireyselleşmeye yönelik uygulamaları artırmıştır.Bu çalışmanın dört temel argümanı bulunmaktadır. Birinci argüman, performansa dayalı ücret planlarının içsel işgücü piyasalarını bozduğudur.İkinci argüman, performansa dayalı ücret gibi yeni ücret uygulamalarının büyük ölçüde kontrol amaçlı olduğudur. Tezin üçüncü argümanı ise çoğu performansa dayalı ücret /yeni ücret uygulamalarının örgütlerin gereksinimlerinden çok, söz konusu uygulamaların danışmanlık şirketleri, akademisyenler, uygulayıcılar tarafından savunulmaları sonucunda doğan ortam nedeniyle, örgütlerin bu uygulamaları benimsemeleri için üzerlerinde baskı hissetmelerinden kaynaklanmaktadır. Tezin dördüncü argümanı ise, yöneticilerin ücret sistemi seçiminde önemli esnekliğe sahip olduğudur. Bunun yöneticilerin örgütlerdeki insan kaynağı uygulamalarında sınırlı role sahip olduğu kamu kesiminde performansa dayalı ücret uygulamaları açısından önemli yansımaları vardır.Tezde ücret sistemi seçiminde örgütlerin örgütsel özellikleri, insan kaynağı uygulamaları ve endüstriyel ilişkiler ortamı ile işgücünün özelliklerinin ücret sistemi seçimini nasıl etkilediği incelenerek, Türkiye'de performansa dayalı ücret uygulamaları üzerine soru kağıdı uygulamasıyla sonuçlar görgül olarak sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the performance based pay practices and the factors affecting the selection of compensation systems by organizations. Significant developments are currently being experienced in the organization of work, primarily in the field of compensation, affecting the organizations? human resource management and performance related pay practices extensively.There are four arguments in this study. First, the performance related pay undermines internal labor markets. The second argument of the thesis is that the new pay systems such as performance related pay are aimed towards control. The third argument is that the the performance related pay/new pay practices are more due to the influential environment created by the consulting firms, academicians, and the practitioners which force the organizations to adopt these practices rather than the real needs of those organizations. The fourth argument is that the managers are highly flexible in the choice of compensation system. This has important implications for the performance based compensation practices in the public sector where managers have limited roles on the human resource practices of their organizations.In this thesis, the organizational characteristics, human resource management practices, industrial relations and employee characteristics are examined as how those characteristics to influence the choices of compensation systems by organizations. Performance related pay practices in the organizations operating in Turkey are studied through questionnaire and the results are empirically tested on the factors affecting the choices of compensation systems.