Emniyet teşkilatının eğitim sürecinde tarihsel çevre ile ilgili yeni yaklaşımlar
Modern approach to the historical environment in the Turkish national police education system
  1. Tez No: 218208
  2. Yazar: MEHMET SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ALPAGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Doğal ve Kültürel Çevreye saygılı, duyarlı ve bilinçli bir Polis Teşkılatı yapılanması için bir dizi `Çevre Eğitim Programları' başlatılarak bilgi, bilimsel anlayış ve bilinçli davranışa dönüştürülmelidir. Bu bağlamda, öncelikle Polis Şeflerinin yetiştirildikleri Polis Koleji ? Polis Akademisi ve buna parelel olarakta Polis Meslek Yüksek Okullarında Çevrebilim ve Tarihsel Çevre dersleri okutulmalıdır. Doğal ve Kültürel mirasımızın korunması yalnızca iyi niyetli beklenti ve duyularla gerçekleştirilemeyeceği gibi, bunların korunumunun sağlanması ve eski eser kacakçılığının önlenmesinde kültürel birikim, çağdaş, bilimsel ilke, etik ve yöntemler ışığında polisimizin eğitimi sağlanarak evrensel kültür ve tabiat varlıkları etiği yaratılmalıdır. Emniyet Teşkilatımızın eğitim süreçleri irdelendiğinde doğal ve tarihsel çevre bilincinin etkin davranışa dönüştürülebilmesi için klasik yöntemlerin yeterli olmadığı görülmüş, yeni modern yaklaşımlara ıhtıyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Polis Eğitim Kurumlarının eğitim programları çağcıl, yerel düşünüp evrensel çözümlere ulaşabilen, doğal ve kültürel çevre bilincine sahip polis amir ve memurları yetiştiren, uygulanabilir ve bilimsel nitelikte hazırlanmalıdır. Çevre, Tarihsel Çevre ve Çevrebilimlerinin ışığı altında Polisin Eğitim dizgesinde bilimsel, evrimsel ve evrensel gelişim gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In order to structuring a Police Organisation which is environmentally concious, considerate and exquisite, a serial `Education Programes about Nature? should be started to convert knowledge into academic thougt and scientific behavior. In this context, ecology and historical environment lessons should be given in Police College and Police Academy where especialy police chiefs are educated, and also in Police High Schools. Protection of our natural and cultural heritage is unrealizable with only well meaning expectations and feelings but in providing the protection of these and preventing the smuggling of historical artifact, in the light of cultural cumulation, modern, scientific principles, ethnic and methods, police education should be provided and universal culture and ethic of should be created. When the educational processes in Turkish National Police was explicated, it was seen that classical methods were not enough to convert national and historical environment awareness into effective behavior, and the need for new, modern approaches was confirmed. Police Education Organisations education programmes should be prepared up-to-date, practical and scientific and should educate police chiefs and police officiers considering locally but reaching universal solutions with the awareness of natural environment. In the light of Environment, Historical Environment and Ecology, in Police Education systematic, scientific evolutionary and universal development should be actualized.