Çanakkale Müzesi calvert koleksiyonu'nda saklanan boyunlu lekythoslar
The neck-lekythoi preserved in calvert collection, in Çanakkale Museum
  1. Tez No: 218207
  2. Yazar: HANDE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çanakkale Müzesi'nde saklanan Calvert Koleksiyonu'na ait eserlerin bir bölümünü oluşturan lekythoslar, çalışmamızda omuzlu lekythoslar ve silindir formlu lekythoslar olmak üzere iki tipte incelenerek, ressamların belirlenmesine yönelik bir çalışma sürdürülmüştür. Katalog çalışması olarak düzenlenen araştırmamızın çoğunluğu, Attik özellik taşıyan siyah figürlü lekythoslardan oluşmaktadır. Kırmızı figür olarak üç adet lekythos yer almaktadır. Bunların dışında, bezekli (palmet-sarmaşık - defne yaprağı bezemeli) lekythoslar, siyah gövdeli (glazürlü) ve aşınma nedeniyle herhangi bir bezeme ya da figürlerin izlenemediği lekythoslar yer almaktadır. Katalogdaki lekythoslar form ve bezeme özellikleriyle, MÖ. 6. yüzyılın son çeyreği ile 5. yüzyılın 3. çeyreğine uzanan tarih aralığına yerleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our research we investigated the lekythoi preserved in Çanakkale Museum belonging to ?Calvert Collection?. As being a cataloque work, we examined mainly two types of lekythoi according to their shapes: The shoulder lekythoi and the cylinder lekythoi and tried to determine the painters by the collected datas. In this research the majority of the ware contained black figured lekythoi and three red figured lekythoi. The remaining part consists of patterned lekythoi (ivy-laurel branched-palmette), black glaze lekythoi and lekythoi without any visible pattern and figure (caused by corrosion). In this cataloque, form and pattern characteristics of the lekythoi by date seem to be extended from the last quarter of 6th B.C to third quarter of 5th B.