Türk bayrağı çekme hakkı
The right to fly the Turkish flag
  1. Tez No: 218209
  2. Yazar: ESİN ESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türk bayragı çekme hakkı konulu çalısmamız tâbiiyet olgusunun denizlerde meydana gelen olaylar ve faaliyetler ile iliskisini ve sonuçlarını irdelemek için hazırlanmıstır. Çalısmamızda, Türk hukukunda bir geminin bayrak çekme hakkının kazanılması, söz konusu hakkın kullanılmasının sartları ve bu kurallara uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımlar incelenmistir. Ayrıca, bayrak çekme hakkının hukukun çesitli dalları bakımından önemi ve deniz hukukunun özellikle, gerçek bag kriteri, kolay bayrak gibi önemli kavramları ile baglantıları ortaya konmaya çalısılmıstır. Bayrak çekme hakkı Türk Ticaret Kanunu Tasarısı ve uluslararası hukuktaki durum, özellikle, 1958 tarihli Cenevre Açık Denizler Sözlesmesi (1958 Sözlesmesi) ve 1982 tarihli Birlesmis Milletler Deniz Hukuku Sözlesmesinin (DHS) ilgili hükümleri dikkate alınarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This study entitled ?the right to fly the Turkish flag? is prepared to explain the relation between the nationality of ships and maritime activities, and its consequences. In the thesis at issue, the conditions for the grant of the Turkish nationality to ships, the exercise of the right to fly the Turkish flag and the sanction for the breach of these conditions are analyzed. Furthermore, this study explores the importance of the right to fly flag for many branches of law and the connections between the essential concepts of the maritime law such as the genuine link criterion and the flag of convenience. The right to fly flag is analyzed in this thesis taking the Draft Turkish Commercial Code and the status in the international law, especially the relevant provisions of the Geneva Convention on the High Seas (1958) and United Nations Convention on the Law of the Sea (1982) into consideration.