Hegel ve Marx'ın tarih anlayışlarının karşılaştırılması
A comparison of Hegel's and Marx's understanding of history
- Tez No: 218221
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada Hegel ile Marx'ın tarih anlayışlarının karşılaştırılmasından yola çıkılarak, bu düşünürlerin yöntemsel farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylece çağımızın toplumsal ve siyasal olaylarını edebilmek için, modern çağın bu iki önemi düşünürünün yöntemlerinden faydalanabilme fırsatı yaratmak amaçlanmıştır. Hegel'in ve Marx'ın tarih anlayışlarının incelenmesi sonucunda; Hegel'in tarihi, insanın tarihteki tüm faaliyetini belirleyen ve bunu kendi ereğine ? özgürlüğe ? ulaşmak için kullanan, bir yönüyle insana aşkınsal olup diğer yönüyle içkinsel olan bir varlığın yani Tin'in ilerlemesi olarak kavradığı görülmüştür. Marx ise tarihi, insan doğasını oluşturan toplumsal varlığın, insanın doğa ve toplumla kurduğu ilişkilerin bütünlüğünün insan emeği aracılığıyla değiştirilip/dönüştürülmesi olarak görmekte, ancak bu değişimin/dönüşümün sürekli olarak doğal ve insanlar arasındaki karşılıklı ilişkilerin somutlaşmış biçimlerinden başka bir şey olmayan bir takım toplumsal koşullar çerçevesinde gelişmekte ve bu koşullar üzerinden izlenebilmekte olduğunu belirtmiştir. Bu iki tarih anlayışını yöntemsel açıdan karşılaştırdığımızda, iki düşünürün de tarihi bir oluş süreci biçiminde kavrayıp, tarihsel gelişmeyi yani oluş sürecini toplumsal bütünlüğün gelişimi olarak değerlendirdiklerini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, from a comparison of Hegel?s and Marx?s conceptualization of history deduced the methodical differences of those thinkers. In this way, to analyze the social and political developments of the present age it is aimed to pave the way for utilization of those two preminent thinkers of modern time. After the investigation of Hegel?s and Marx?s conceptualization of history, it is seen that Hegel conceptualize history as the progress of an entity that determines the whole human activity, uses it for its aim ?emancipation - and that is transcendental on the on hand, internal on the other, that is, the Spirit (Geist). Marx, on the other hand, conceptualizes history as the alteration/transformation of the the human nature constituted by the social entity and the totality of relation of the man with nature and society by the human labor itself. Nevertheless, he emphasizes that the alterations/transformations in question can only develop and be observed in a framework formed by some social circumstances that are nothing but the concrete forms of the interactive human-human and human-nature relations. When we compare these two conceptualizations of history from the methodical perspective, we see that two thinkers both comprehend history as a process of being and that they understand historical development, that is, the process of being as the development of social totality. However, they contrast in explanation of the characteristics of the totality study on and the relation of the whole and fragments.