Post-hakikat'in izleri: Adorno'da hakikat ve politika
Traces of post-truth: Truth and politics in Adorno
  1. Tez No: 942849
  2. Yazar: FERHAT DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOROS GÜNEŞ ESGÜN BİRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Adorno'nun hakikat ve politika üzerine düşüncelerinden hareketle post-hakikat kavramını tartışmayı ve buna karşı tarihsel-ütopyacı hakikat anlayışını irdelemeyi amaçlayan bu çalışma,“hakikatin krizi karşısında, eleştirinin ütopyaya açılan yolu hâlâ bir imkân olabilir mi?”ve“hakikat fikri, ideolojik tahakkümün ve epistemolojik parçalanmanın bir aracına mı dönüşmektedir?”gibi soruları odağına almaktadır. İlk olarak Adorno'nun ideoloji eleştirilerine tarihsel ve düşünsel bir arka plan oluşturan Hegel ve Marx'ın tarih ve diyalektik anlayışlarına yer verilecektir. Ardından, Adorno'nun Hegel ve Marx'a yönelik eleştirileri ile ideoloji eleştirisi çerçevesinde geliştirilen kültür endüstrisi düşüncesi ele alınacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Adorno'nun hakikatle toplum arasında kurduğu ilişkiyi anlamak için felsefesindeki temel konulara değinilecek ve hakikatin yalnızca hipostazlaştırıcı bir kavram olmasının ötesine işaret eden, toplumsal gerilimleri ve çelişkileri ortaya koyan, Adorno'nun ütopya kavrayışı yorumlanacaktır. Son bölümünde Adorno'nun İkinci Dünya Savaşı sonrası faşist eğilimlerin demokrasiye tehdit oluşturduğuna dair uyarılarıyla birlikte, ekonomik belirsizlik ve toplumsal korkuların popülizmi nasıl beslediği ve popülizmin post-hakikat ile ilişkisi gösterilecektir. Daha sonrasında ise post-hakikat, alternatif sağ ve popülizmle ortak noktası olan neoliberalizmle ilişkisinde, kolektif ütopyaların yerine geçirilen bireysel arzu ütopyaları karşısında, Adorno'nun ütopyaya dayalı hakikat kavramsallaştırması önerilecektir.
Özet (Çeviri)
This study, drawing on Adorno's reflections on truth and politics, aims to examine the concept of post-truth and to explore a historical-utopian understanding of truth in response. It centers around questions such as: In the face of the crisis of truth, can critique still open a path to utopia? and Is the idea of truth becoming an instrument of ideological domination and epistemological fragmentation? The first part will present Hegel's and Marx's conceptions of history and dialectics, which provide the historical and intellectual background for Adorno's critique of ideology. Subsequently, Adorno's critiques of Hegel and Marx, along with his conception of the culture industry developed within the framework of ideology critique, will be addressed. In the second part of the study, in order to understand the relationship Adorno establishes between truth and society, central themes in his philosophy will be examined. This section will interpret Adorno's notion of utopia, which points beyond a merely hypostatized concept of truth, revealing social tensions and contradictions. The final part will engage with Adorno's warnings concerning the threat posed by fascist tendencies to democracy in the aftermath of the Second World War. It will demonstrate how economic uncertainty and social anxieties feed populism, and how populism is connected to post-truth. The study will then propose Adorno's utopia-based conceptualization of truth as a response to the replacement of collective utopias with privatized fantasies of desire, within the nexus of post-truth, the alt-right, populism, and their shared foundation in neoliberalism.