Demokrat Parti Dönemi basın rejimi ve Zafer gazetesi(1957-1960) Ulus gazetesi ile karşılaştırmalı bir inceleme
The press regime of the Democrat Party period and Zafer newspaper(1957-1960) a comparative work with Ulus newspaper.
- Tez No: 218228
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez çalısmasında, Demokrat Parti dönemi basın rejimi ve bu bağlamda Zafer Gazetesi, Ulus Gazetesi ile karsılastırmalı olarak incelenmistir. Çalısmanın ilk asamasında kuramsal çerçeve olusturulduktan sonra dönemin iç ve dıs politikası ile ekonomi alanında gözlenen gelismelerin genel bir özeti sunulmus, ikinci asamada normatif medya kuramlarından yararlanılarak; dönemin basın mevzuatı ve uygulamaları, basın iktidar iliskileri, kağıt ve resmi ilan sorunu gibi bize basın rejimi hakkında fikir verebilecek unsurlar incelenmistir, bu doğrultuda basın rejiminin evrimi ortaya konmustur. Son asamada ise dönemin siyasi gelismeleri ve basın rejimi ısığında Ulus ve Zafer gazetelerinde bulunan haber ve köse yazılarının değerlendirilmesi yapılmıstır.Çalısmada betimleyici çözümleme yöntemi kullanılmıstır. Çalısmanın sonunda ise; artan siyasi basarısızlıklar, 1954 sonrasında ekonomide görülen olumsuzluklar, bastan itibaren yapıcı bir ortamda baslamayan iktidar-muhalefet iliskilerinin zamanla krizlere neden olacak gerginliklere dönüsmesi, o dönemde geçerli olan seçim sisteminin ve 1924 Anayasası'nın çoğunluğu sağlayan partiye genis hareket alanı sağlaması, buna karsılık hükümeti denetleyecek mekanizmaların gelistirilmemis olması gibi nedenlerin, Hükümetin bir süre sonra basınla ilgili otoriter rejime uygun düzenlemeler yapmasının yolunu açtığı, resmi ilan ve kağıt dağıtımının basının kontrol altına alınabilmesi için ekonomik baskı araçları olarak kullanıldığı, Radyonun Hükümetin propaganda aracına dönüstürüldüğü, Zafer ve Ulus gazeteleri arasında Hükümetin özellikle iç politikadagerçeklestirdiği icraatlarını değerlendirme konusunda önemli görüs ayrılığı olduğu, birbirlerine karsı suçlayıcı, sert polemiklere girildiği sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
?n this thesis study,the pres in the Democrat Party period has been analyzed and the Zafer newspaper and the Ulus newspaper have been examined comparatively in this context. After having constituted a theoretical frame in the first phase of the study,a general summary of the developments observed in the areas of internal and external affairs,whereas in the second phase elements, such as the period?s pres regulation and implementations,relations between press and goverment,and problems related to paper and official announcements,which could give us a notion of the pres regime,have been analyzed by making use of normative media theories. ?n the sense the evolution of the press regime has been revealed.?n the last phase ,the period?s political developments and the news and articles in the Ulus and Zafer newspapers have been evaluated under the light of press regime. The descriptive analysis method has been used in the study. In the conclusive evaluation of the study,it has been deduced that due to reasons such as the gradually increasing political failures,the negativities observed in economy after 1954 ,the transformation of the opposition-government relations,which from the beginning hadn?t been started on a constructive platform,into agitations that would lead to crises,the negligence to develop mechanisms that would monitor the government in response to the elective systemvalid in that period and to the fact that the fundamental law of 1924 provided a wide movement area for the party that had obtained the majority,the way has been paved for the government to process regulations coherent with an atuhoritarian regime,and had lead to the utilization of distribution of official announcements and papers as a economical pressure instruments in order to get the pres under control,the transformation of the radio into a propaganda instrument of the government ,disagreement between the Zafer and Ulus newspapers on the evaluations of the operations actualized by the government particulary in relation to internal affairs, and that these two newspapers had lead themselves into incriminating and harsh polemics against each other.