Aktif istihdam politikaları - eleştirel bir yaklaşım
Active employment policies - a critical approach
- Tez No: 218240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Aktif istihdam politikaları, 1990'ların ortasından itibaren issizlikle mücadelede önemli bir politika aracı olarak sunulmaya baslanmıstır. OECD, Avrupa Birliği, Dünya Bankası, ILO, yayınladıkları çok sayıda raporda aktif istihdam politikalarının issizlikle mücadeledeki önemine dikkat çekmislerdir. Bu kurulusların etkisiyle bugün dünyanın dört bir tarafında çok sayıda ülke farklı programlarla aynı politikayı uygulamaktadır. Bu çalısmada büyük ölçüde Dünya Bankası'nın teknik ve mali yardımları ile uygulanan bu programlar elestirel bir yaklasımla ele alınmaktadır. Bu çerçevede aktif istihdam politikalarının Kuzey ve Güney ülkeleri açısından farklı öncelikleri olan ve yedek sanayi ordusunun sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda küresel çapta organize edilmesini amaçlayan bir sermaye programı olduğu ileri sürülmektedir. Kuskusuz bu politika aracının Kuzey ve Güney ülkeleri açısından öncelikleri farklıdır. Kuzey ülkeleri açısından öncelik, aktif programlar aracılığıyla yedek sanayi ordusunun aktiflestirilmesi ya da isgücü hangarlarından isgücü açığı bulunan ülkelere isgücü transferiyle isçi sınıfının isteklerin dizginlenmesidir. Güney ülkeleri açısındansa temel öncelik küresellesme olarak nitelendirilen ekonomik ve siyasal sürecin yol açtığı esitsizliğe, yoksulluğa ve issizliğe yönelik toplumsal tepkileri yönetmek ve bu tepkilerin radikal dönüsümlere yönelmesini engellemektir. Bunla birlikte aktif istihdam politikaları Güney ülkelerinde uluslararası yeni isbölümü kapsamında ihtiyaç duyulan nitelikli isgücü arzını da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Active employment policies have started to be presented as an important policy measure to fight against unemployment since the mid-1990s. OECD, European Union, the World Bank and ILO have called attention to the importance of active employment policies to fight against unemployment in their various reports. Today, various countries all over the world have been implementing same policy with different programs. In this study, these programs that are implemented, to a great extent, through technical and financial supports of the World Bank, are examined from a critical point of view. In this context, thesis of this study is that active employment policies constitute a capital program which has differen priorities for North and South countries and aims global regulation of industrial reserve army in a compatible way with the needs of capital. Obviously, these policies have different priorities for countries of North and South. For the northern countries, priorities of these programs are activization of industrial reserve army or containment of the aspirations of the working class through labour force transfer from the labour force hangars to the countries which suffers from lack of labour force. On the other hand, main characteristic of these programs for the southern countries is managing social protests against inequlities, poverty and unemployment that are resulted from economic and political responses called globalization; and, avodidance of these responses? turning into radical transformations. All the same time, in southern countries, active employment policies maintains skilled labour force needed in the new international division of labour.