Cahiliyede ve risalet döneminde savaş olgusu
The fact of war in jahiliyye and in the time of risalet
- Tez No: 218252
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tezde Cahiliyede ve Risalet Döneminde yaşanan savaşların arka planını ortaya koymak amaçlanmıştır. Cahiliye Dönemi savaşları, Risalet Dönemi savaşlarının anlaşılmasında önemlidir. Zira bir şekilde Cahiliye Dönemi, Risalet Dönemini etkisi altında tutmuştur. Cahiliye refleksleri, Hz. Peygamber'in hareket tarzını belirlemede göz önünde bulundurduğu bir alanın malzemesi durumundadır. Çünkü risalete karşı duran bu reflekstir.Cahiliye Dönemi, kabile geleneklerinin belirlediği çerçevede yerli yersiz nedenlerle savaşların çokça yaşandığı bir dönemdir. Yaşam mücadelesinin, korkuların ve ümitlerin desteklediği savaşlar yaşanmıştır. Hayatın tüm unsurları bu mücadelelerde bir şekilde rol almıştır.Risalet Dönemine gelince, Hz. Peygamber, peygamberlik duyurusundan sonra içindeyaşadığı toplumun ciddi bir tepkisiyle karşılaşmıştır. Kabile yaşantısına alternatif olarak teşekkül eden yeni toplumsal yapı güçlendikçe, müşrik grupların baskıları artmış ve Risalet Dönemi savaşlarının meşruiyet kazanmasına zemin hazırlamıştır. Yurdundan yuvasından olan Müslümanlar kendilerine karşı ilan edilen savaşta artık aktif bir taraf olmayı hicretle birlikte seçmişlerdir. Ahlakilik ilkesinin getirildiği bu savaşlar, oluşum sürecini tamamlama gayreti içinde olan yeni bir yapının kendini koruma ve var etme mücadelesi olarak yorumlanabilir. Bu tezde söz konusu sürecin ayrıntıları ele alınmaya çalışılmıştır.Cafer ACAR2007/Ankara
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to explain the background of Cahiliye (The time of Before Prophet Mohammed) and the wars in Prophet Muhammed Time . The Wars of Cahiliye are important to understand the wars of Prophet Mohammad. Because the period of Cahiliye influenced Hz. Muhammed Time in some aspects. The reflexes of Cahiliye are the sources of a field Prophet Muhammed has to take account in determining the type of movement. Because the reaction to Risalet are these reflexes. The time of Cahiliye is such a period that a lot of wars break out because of pointless reasons made in the paralel of tribal traditions. The wars are emerged from surviving struggles, fears and hopes. The whole elements of life play an important role in these struggles for this or that reason.When the time of risalet is concerned, The Prophet Muhammed is severely confronted with hostile actions of his society upon proclaiming his prophethood. When a new social group get stronger as being alternative against tribal life, the constraints of müşrik groups increase and these prepare justifiable grounds for the wars of Risalet Period. Muslims made homeless and compelled to leave their hometown finally take active part in the wars declared against themselves together with hicret. These wars suited to moral principles can be interpreted as that a new group is defendining itself in the struggle to come into being as against getting totally lost. In this dissertation the details of the above mentioned process are studied.Cafer ACAR2007/Ankara