Basel sermaye uzlaşısının Türk bankacılık sistemi üzerine etkileri
The effects of basel capital accord on Turkish banking system
  1. Tez No: 218251
  2. Yazar: KADİR GÜNEY GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küreselleşen ekonomilerde sermaye diğer üretim faktörlerine göre giderek artan bir önem arzetmektedir. Bankacılık sektöründe de meydana gelen gelişmeler, bankaların sermaye yapısının, giderek daha çok odaklanılması gereken bir unsur olması gerektiği gerçeğini ortaya koymuştur. Bu sebeple 20.yy sonlarından itibaren bankacılık sektöründe tüm dünyada uygulanması tavsiye edilen standartları ortaya koyan bir kurum olan Basel Komitesi oluşturulmuştur. Komitenin, sektörde uygulanması gerektiği yönünde verdiği tavsiyeler Basel Standartları olarak bilinir ve birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde ülke mevzuatına uygun biçimde uygulanmaktadır. Basel Komitesi'nin bu güne kadar tavsiye ettiği kurallar ile Basel II olarak bilinen yeni standartlar bütününün içeriği, operasyonel risk olarak adlandırılan yeni risk gibi birçok yenilik dünya bankacılık sektöründe radikal değişimlere yol açacaktır. Türk Ekonomisi gibi kırılgan bir ekonomide faaliyet gösteren bankaların, bu standartları uygulamaya tam olarak geçmesi, sermaye güçlerinin önem kazanmasına, risk kavramları, tanımları ve sınıflandırılmalarının değişmesine, riske göre ayrılması gereken sermaye karşılığının hesaplama metodolojisinin değişmesine, bankaların tahsis ettiği kredilerin derecelendirme kriterlerinin değişmesine, ve bankacılığın daha güvenilir bir sektör olarak algılanmasını sağlayacaktır. Bu noktada, yeni standartların uygulanmasında ulusal denetleme ve düzenleme otoritesinin rolü büyük önem taşımaktadır. Yeni standartlar tüm dünyada bankacılık sektörünün birbiri ile mukayese edilebilmesini kolaylaştıracak ve ekonomilerin vazgeçilmez unusuru olan bankacılık lokomotif sektörlerden birisi olacaktır
Özet (Çeviri)
Capital is gradually becoming more important in globalized economies, with respect to other production factors. The developments occuring in banking industry has revealed out that the capital structure of banks should be focused. Therefore, Basel Committee which establishes advices to be put in force on the whole world has been founded in the late 20. century. The advices given by the Committee to have applied in the industry are known as ?Basel Standarts? and applied in harmonization within many developed and developing countries? own legal framework. The advices set out by Commitee up to date, the context of the new advices which are known as Basel II, a new risk concept called ?operational risk? should lead to radical reforms in close future in the world banking sector. Banks operating in such a floating economy like Turkish Economy, to have these standarts fully applied should lead to; the capital power to have increased importance, the changes in risk concepts, definitions and classifications, the changes in the methodology of calculating the capital to be kept as reserve for likely losses, the changes of rating criteria of credits allocated by banks to its customers, and finally the banking sector to be perceived as more reliable. At this point, in the application of the new standarts the role of national regulatory and auditing agencies will increase. New standarts will simplify the comparison among the banks on the world and indispensable participants of economies ? the banks ? will be the locomotives of the economies.