Yolsuzlukla mücadelede uluslararası işbirliği ve örgütler
International cooperation and organisations against corruption
- Tez No: 218259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ALPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yolsuzluğun tanımı, unsurları ve türlerine ilişkin temel kavramlar hakkındaki açıklamalarla, yolsuzluğun basta ekonomik olmak üzere olumsuz etkileri ve yolsuzlukla mücadele yöntemlerine ilişkin bilgilerin de sunulduğu tezin ana konusu, derinlemesine incelenmemiş olmakla birlikte karapara aklamayla mücadeleyi de kapsayacak şekilde yolsuzlukla mücadelede bugüne kadar gerçekleştirilen baslıca uluslararası çabaların kronolojik sıraya bağlı kalarak sistematik olarak incelenmesidir. Yolsuzluk ve karapara aklamayla mücadelede bugüne kadar kabul edilmiş olan baslıca uluslararası belgelerle, uluslararası örgüt ve kuruluşların ilgili birimleri hakkında açıklamaları da içeren tezde, bu alandaki uluslararası çabaların, 1990'lı yıllara kadar Birleşmiş Milletler ve genelde Amerika Birleşik Devletleri'nin öncülüğünü yaptığı faaliyetlerle sınırlı kaldığı halde, yolsuzlukla mücadelenin 1990'lı yıllardan sonra dünya kamuoyunun üzerinde yoğunlaştığı alanlardan biri haline geldiği anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Main topic of this thesis presenting the impacts, especially economic impacts of corruption together with definition, elements and types corruption, and methods of fighting against it, is a chronological and systematically scrutiny of major international actions conducted so far for this purpose, including money laundering even though the latter hasn?t been examined in depth. The thesis, covering the main documents on corruption and money laundering which have been recognized at international level so far and information on relevant departments of international organisations and agencies, explains that the fight against corruption became one of the prominent agenda items of the world after the years 1990s despite that fact that it had remained limited to the activities leaded by the United Nations and generally by United States of America until the years 1990s.