Yoksullukla mücadelede sivil toplum kuruluşlarının rolü :İHH örneği
The role of civil society organizations in struggle with poverty : The case of IHH
  1. Tez No: 492866
  2. Yazar: ERCAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sosyal ve ekonomik bir sorun olan yoksullukla mücadelede ve yoksulluğun etkilerinin giderilmesindeki faaliyetlerden biri sivil toplum faa liyetleridir. Yoksulluk sorunu, günümüz dünyasında küresel bir sorun olması hasebiyle devletlerin sınırlarını aşan küresel organizasyonlara ve küresel işbirliklerine ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda devlet sınırlarını aşan bir işbirliğini Sivil Toplum Kuruluşları ile sağlanması daha da anlam kazanmaktadır. Ancak yoksullukla mücadele konusunda sivil toplum kuruluşlarının sahip olduğu birkaç temel güç bulunmaktadır. Bunlardan ilki gönüllülük ekseninde gönül gücü, ikincisi yerindelik prensibi kapsamında yardım ların ihtiyaca yönelik olarak dönüştürülmesi, üçüncüsü küresel bağlamda diğer kuruluşlar ile işbirliği ii gerçekleştirilmesi ve dördüncüsü de yardımlarda insan ayrımcılığı yapılmamasına dairdir. Günümüzde yoksulluğun alışılageldik kaynaklarının yanı sıra savaşlar, iç çatışmalar ve dünya üzerinde gerçekleşen zulümler; bir yandan yoksulluğa ve muhtaç insan kitlelerinin doğmasına yol açmakta, diğer yandan ise yardımların ulaştırılması konusunda insani diplomasi kanallarının oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. Do layısıyla bu konulara eğilen ve yardımlarının çeşitliliği ile kapsamı bağlamında ele alınması gereken STK'lar bulunmaktadır. Bunlardan Türkiye bağlamında en tanınmış ve kabul görmüş olanı, köklü geçmişi ve şeffaf duruşu ile İHH İnsani Yardım Vakfı'dır. Dol ayısıyla bu çalışmanın amacı İHH İnsani Yardım Vakfı'nın yerel ve uluslararası yardım faaliyetlerini incelemek ve küresel yoksulluk bağlamında değerlendirmektir. Bu çalışma kapsamında İHH İnsani Yardım Vakfı ile görüşmeler gerçekleştirilm iş, gönüllülerden ve insani yardım alan bireylerden Vakıf ve yardımları hususunda bilgiler elde edilmiştir. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın çabaları takdire şayan olmakla birlikte, dünya insanları yoksullukla mücadelede diğer STK'ların da daha aktif olmasına i htiyaç duymaktadır. Keza İHH İnsani Yardım Vakfı'nın faaliyetlerini örnek alarak Vakfın organizasyonel kabiliyetlerinden yararlanılması; yardım ağının genişletilmesi bakımından son derece önemli ve gereklidir
Özet (Çeviri)
One of the activities in the fight against poverty, which is a social and economic problem, and the elimination of the effects of poverty, is ci vil society activities. The problem of poverty is in need of global organizations and global collaborations that transcend the borders of states, because it is a global problem in today's world. In this context, it is even more meaningful to provide cooper ation with Non- Governmental Organizations (NGOs) that transcend state borders. However, there are a few key forces that NGOs have in the fight against poverty. These include voluntary efforts on the part of volunteerism, secondly the transformation of aid into need within the principle of iv appropriateness, the third to cooperate with other organizations in a global context, and the fourth to prevent human discrimination in assistance. Today, as well as the usual resources of poverty, wars, internal conflicts and atrocities that take place on earth; poverty and needy people are born on the one hand and the creation of humanitarian diplomatic channels on the other hand to the delivery of aid. Therefore, there are NGOs that are interested in these issues and nee d to be addressed in the context of the diversity and scope of their assistance. Among them, IHH Humanitarian Relief Foundation is the most recognized in the context of Turkey, with its long history and transparent stance. Therefore, the aim of this study is to examine the local and international aid activities of the IHH Humanitarian Relief Foundation and evaluate it in the context of global poverty. In the scope of this study, interviews were held with the IHH Humanitarian Relief Foundation, and informati on on the Foundation and its aids was obtained from volunteers and humanitarian individuals. The IHH Humanitarian Relief Foundation's activities are admirable. But needy people need more activities in the struggle against poverty. So other NGOs should be m ore active. Likewise, taking advantage of the activities of the IHH Humanitarian Relief Foundation and taking advantage of the Foundation's organizational capabilities; it is extremely important and necessary for the extension of the aid network.